Trwa ładowanie...
d1mxssm

Kaja Godek

Najnowsze informacje
1.8
(77 głosów)
Oceń:
d1mxssm
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Tomasz Gzell

Kaja Godek jest działaczką społeczną i aktywistką walczącą w obronie życia poczętego i jedną z inicjatorek projektu "Stop aborcji". Ma także za sobą epizod w polityce.

Kaja Godek – życiorys

Kaja Urszula Godek urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Skończyła anglistykę i podjęła pracę w charakterze asystentki prezesa jednej ze stołecznych firm. W lutym 2016 roku rozpoczęła pracę w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM. Zasiadała w radzie nadzorczej. Z pracy w tej firmie została zwolniona z powodu podniesionych w mediach zarzutów dotyczących braku kompetencji do sprawowania tej funkcji. Odwołało ją walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Kaja Godek – działalność

Kaja Godek jest twarzą polskiego ruchu pro-life. Jako 25-latka zaszła w ciążę i urodziła syna z zespołem Downa. W 2008 roku wstąpiła do Fundacji "Pro – prawo do życia" założonej przez Mariusza Dzierżawskiego. Wkrótce potem zbierała podpisy pod pierwszym projektem obywatelskim fundacji dotyczącym wprowadzenia zakazu aborcji. Stała się rozpoznawalna w roku 2012, po emisji głośnego odcinka programu "Tomasz Lis na żywo", w którym dyskutowała na temat obrony życia poczętego z Anną Dryjańską, Beatą Kempą i innymi gośćmi

W 2013 roku fundacja była o krok od przeforsowania projektu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", podobnie jak w roku 2015, kiedy doszło do szeroko komentowanego wystąpienia Kai Godek w Sejmie. Działaczka pro-life nie szczędziła ostrych słów krytyki m.in. w stronę "lekarzy-aborterów".

Kaja Godek w 2015 roku założyła własną fundację - "Życie i Rodzina", której statutowym celem jest prowadzenie działalności mającej na celu ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, promowanie postaw prorodzinnych oraz ochrona instytucji małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Fundacja została powołana aktem notarialnym 4 listopada 2015 roku i zarejestrowana w Sądzie w styczniu 2016 roku.

Czołowa działaczka pro-life przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019 dołączyła do Komitetu Wyborczego Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy.

Otwierała listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym nr 5 obejmującym teren województwa mazowieckiego. Otrzymała 16 823 głosy, najwięcej z całej listy w tym okręgu. Mimo to nie zdobyła mandatu do Parlamentu Europejskiego.

Po wyborach wraz ze swoją fundacją zrezygnowała z działalności w partii politycznej Konfederacja Wolność i Niepodległość. Godek tłumaczyła, że ugrupowanie to marginalizowało jej środowisko.

Kaja Godek – działalność antyaborcyjna

Kaja Godek znana jest ze swoich poglądów antyaborcyjnych. Była pełnomocniczką w wielu komitetach ustawodawczych, których tematem działania było zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.

Była inicjatorką projektu "Zatrzymaj Aborcję", pod którym zebrano 830 tysięcy podpisów. Za swoją działalność była nagrodzona Medalem św. Brata Alberta i nagrodą Sursum Corda 2018 Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Kaja Godek – kontrowersje

Kaja Godek to jedna z najbardziej kontrowersyjnych aktywistek działających na rzecz ruchu pro-life. W 2018 roku na antenie Polsat News określiła homoseksualizm jako „zboczenie”. Aktywiści ruchów LGBT pozwali ją o zniesławienie, ale sąd w całości oddalił powództwo. Z kolei w 2021 roku złożyła w Sejmie projekt ustawy, której tematem był zakaz promocji osób LGBT.

Jak tłumaczyła, "środowiska LGBT coraz agresywniej domagają się uznania dewiacji seksualnych za normalność, czy wręcz za coś dobrego. Chcąc zdeprawować dzieci i rodziny, próbują posłużyć się przekazem medialnym, edukacją szkolną i przedszkolną oraz zastraszaniem procesami sądowymi".
W 2019 roku serwis YouTube zablokował kanał Fundacji Życie i Rodzina. Powodem blokady było zamieszczenie na kanale treści "gloryfikujących lub podżegających do przemocy wobec innej osoby lub grupy osób". Godek tłumaczyła, że treści przedstawiane pokazywały prawdę o aborcji i środowiskach homoseksualnych.

Kaja Godek – blog

Kaja Godek od 2015 roku jest autorką bloga na portalu tygodnika "Gość Niedzielny". Publikuje też na stronie internetowej swojej fundacji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mxssm
d1mxssm
d1mxssm
Więcej tematów
d1mxssm