Wyniki wyborów 2019. Najnowsze informacje od PKW
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Wciąż czekamy na ostateczne wyniki. Na razie PKW na konferencji podała dane z prawie 91 proc. obwodowych komisji wyborczych. Okazuje się, że czekamy już tylko na liczby z zagranicy.
PKW podała dane z 22 696 obwodowych komisji wyborczych, czyli z blisko 91 proc. Frekwencja według PKW wyniesie ponad 60 proc.
- PiS - 44,57 proc.
- KO - 26,65 proc.
- SLD - 12,27 proc.
- PSL - 8,63 proc.
- Konfederacja - 6,76 proc.
Wyniki wyborów 2019. PKW na razie milczy ws. mandatów
PKW zapewniła, że wybory przebiegły sprawnie. - 25 protokołów brakuje z zagranicy - powiedział przedstawiciel PKW.
Jak poinformowała PKW, 322 zdarzeń odnotowano w kraju w niedzielę wyborczą. Był alarm bombowy. Co więcej jeden z wyborców chciał zagłosować na karcie, którą wyniesiono z lokalu wyborczego.
Dopiero kiedy poznamy ostateczne wyniki, głosy będzie można przeliczyć na mandaty. Praca PKW jest uzależniona od ostatniej komisji wyborczej. Najwcześniej o godz. 14-15 ostatni protokół powinien być wprowadzony - usłyszeliśmy.
Dane wpłynęły, ale nie zostały zweryfikowane. Do systemu wprowadzono już dane z dużych miast, została zagranica - przekazała PKW.
Komisja nie policzyła głosów nieważnych, bo na tym etapie zajmuje się liczeniem tych ważnych. Nie było sytuacji, żeby zabrakło kart, ale były opóźnienia, by uruchomić rezerwę w miejscowościach turystycznych. PKW nie ma informacji o tym, że ktoś nie mógł zagłosować.
Zobacz też: Wyniki wyborów 2019. Klęska Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu, Małgorzata Kidawa-Błońska górą w Warszawie
Wyniki wyborów 2019. Za miesiąc inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu
W wyborach wybraliśmy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe cztery lata. Według zapowiedzi PKW oficjalne wyniki poznamy we wtorek. Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców. Wybory odbywały się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych było dla osób z niepełnosprawnościami.
Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 poznamy najpóźniej we wtorek. Co po oficjalnych wynikach wyborów? Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Wynika z tego, że inauguracyjne posiedzenia odbędą się najpóźniej 12 listopada.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl