Trwa ładowanie...
d3l3guz

Korea Północna potwierdziła odsunięcie od władzy wuja Kim Dzong Una

Korea Północna potwierdziła, że Dzang Song Thaek, wuj
przywódcy tego kraju Kim Dzong Una, został odsunięty od władzy. Jak podała oficjalna agencja KCNA, Dzanga usunięto ze wszystkich stanowisk i z partii.

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajemniczy zbieg miał być pracownikem Dzang Song Thaeka (na zdjęciu w czerwonym okręgu), wuja przywódcy reżimu, który sam został dosunięty od władzy
Tajemniczy zbieg miał być pracownikem Dzang Song Thaeka (na zdjęciu w czerwonym okręgu), wuja przywódcy reżimu, który sam został dosunięty od władzy (AFP, Fot: Jung Yeon-Je)
d3l3guz

Agencja KCNA poinformowała, że 67-letni Dzang został pozbawiony wszystkich stanowisk i wyrzucony z Partii Pracy za "przekraczające wyobraźnię przestępstwa i zbrodnie, których dopuścił się razem ze swoimi zwolennikami i które zaszkodziły partii i rewolucji". Zarzucono mu m.in. korupcję, złe zarządzenia finansami państwa, dwulicowość, nadużywanie alkoholu i narkotyków a także rozwiązłość seksualną.

Dzang Song Thaek sprawował m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Po poślubieniu ciotki Kim Dzong Una stał się on szarą eminencją północnokoreańskiego reżimu, osobą uważaną nawet za najważniejszą w państwie po jego przywódcy. Wielu zagranicznych analityków widziało w nim zwolennika reform gospodarczych.

Według południowokoreańskich mediów, Kim Dzong Un odsunął go od władzy już w listopadzie. Służby wywiadowcze Korei Południowej poinformowały kilka dni temu, że dwóch najbliższych współpracowników Dzanga zostało w listopadzie oskarżonych o korupcję i straconych.

O azyl polityczny w Korei Południowej miał poprosić podczas podróży służbowej do Chin współpracownik Dzanga, który zajmował się jego finansami. Zdaniem wielu ekspertów, w Pjongjangu mogło dojść do czystki politycznej, największej od czasu przejęcia władzy przez Kim Dzong Una w 2011 roku.

d3l3guz

Podziel się opinią

Share
d3l3guz
d3l3guz
Więcej tematów