Trwa ładowanie...
d499ycg

Andrzej Rozenek

Najnowsze informacje
1.0
(19 głosów)
Oceń:
d499ycg
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Andrzej Rozenek jest członkiem partii SLD, który startuje w wyborach samorządowych 2018. Jako prezydent Warszawy chciałby przeciwdziałać dyskryminacji i objąć patronatem wydarzenia równościowe.

Andrzej Rozenek – życiorys

Andrzej Rozenek – poseł na Sejm VII kadencji, dziennikarz i kandydat na prezydenta miasta stołecznego. Urodził się 17 marca 1969 roku w Warszawie. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako student przewodniczył radzie uczelnianej i był redaktorem naczelnym pisma "Na Przekór". W latach 1992–1993 obejmował funkcję dyrektora naczelnego Akademickiego Biura Kultury i Sztuki "Alma-Art", które organizuje festiwal FAMA.

W 1997 roku Andrzej Rozenek zaczął publikować w tygodniku "NIE", a dwa lata później został dziennikarzem śledczym. W latach 2006–2011 piastował stanowisko zastępcy redaktora naczelnego pisma. Jest członkiem Stowarzyszenia "Ordynacka" i wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa.

Andrzej Rozenek – Ruch Palikota i początki działalności politycznej

Andrzej Rozenek w latach 90. należał do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Startował w wyborach parlamentarnych 2011 – uzyskał mandat z listy Ruchu Palikota. Jeszcze w tym samym roku został rzecznikiem prasowym klubu poselskiego, który w 2013 roku przekształcił się w Twój Ruch. Rozenek zasiadł w zarządzie nowej frakcji.

Po raz pierwszy na urząd prezydenta Warszawy kandydował w 2014 roku. Zdobył wówczas 2,28 proc. głosów. Rok później został posłem niezrzeszonym, a następnie wraz z Grzegorzem Napieralskim i innymi przedstawicielami polskiej lewicy założył partię Biało-Czerwoni, którą opuścił w 2017 roku, by ponownie wstąpić w szeregi SLD. Koalicja SLD Lewica Razem w 2018 roku ogłosiła Andrzeja Rozenka kandydatem w wyborach na prezydenta miasta stołecznego.

Andrzej Rozenek – program wyborczy

Andrzej Rozenek w swoim programie w wyborach samorządowych 2018 akcentuje kwestie społeczne. Wiele proponowanych przez niego rozwiązań powstało z myślą o kobietach i dzieciach. Polityk postuluje, by ofiary przemocy domowej nie były ograniczane limitem czasowym przebywania w placówkach pomocowych, które miałyby oferować bezpłatne porady prawnika i psychologa.

Jest autorem projektu stworzenia całodobowych gabinetów ginekologicznych i popiera wprowadzenie obowiązku szczepień dla dzieci uczęszczających do publicznych placówek edukacyjnych.

Andrzej Rozenek interesuje się również sprawami mniejszości nieheteronormatywnych i narodowych. Planuje powołanie pełnomocnika prezydenta ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji oraz zorganizowanie serii szkoleń dla urzędników, by uwrażliwić ich na problemy społeczności doświadczających nierównego traktowania, homofobii czy rasizmu.

Andrzej Rozenek – blog "Meldunki z politycznego Matrixa"

Andrzej Rozenek jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Jego konta można znaleźć na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Do 2015 roku Rozenek prowadził również bloga na platformie internetowej gazety "Wprost". Publikował tam komentarze dotyczące spraw pojawiających się w polskiej debacie publicznej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d499ycg
d499ycg
d499ycg
Więcej tematów
d499ycg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj