Trwa ładowanie...
d3ob91l
d3ob91l

Wybory prezydenckie

Najnowsze informacje
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja Shutterstock
Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja
2.7
(19 głosów)
Oceń:

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat. W ich trakcie wybieramy głowę państwa. Kadencja prezydenta trwa 5 lat. Prezydenci mogą pełnić swoją funkcję przez maksymalnie dwie kadencje.

Wybory prezydenckie – jak wybieramy prezydenta?

Kandydat w wyborach prezydenckich musi:

  • mieć ukończone 35 lat
  • posiadać prawa wyborcze do Sejmu
  • zebrać minimum 100 tys. podpisów

Wybory prezydenckie są powszechne, równie, bezpośrednie i tajne. Oznacza to, że może w nich wziąć każdy obywatel Polski posiadający czynne prawo wyborcze.

Wyborca ma prawo oddać jeden głos. Każdy głos ma taką samą wartość.

Poprzez bezpośredniość głosowania należy rozumieć osobiste oddanie głosu. Podczas wyborów prezydenckich 2020 będzie można zagłosować również przez pośrednika, ale konieczne będzie dopełnienie określonych formalności.

Tajność wyborów polega na tym, że oddajemy głos anonimowo i nie mamy obowiązku informowania, na kogo zagłosowaliśmy.

Wybory prezydenckie – I i II tura

Wybory prezydenckie mogą zostać przeprowadzone w jednej lub dwóch turach.

Wybory kończą się po jednej turze, jeżeli jeden z kandydatów zdobył ponad 50 proc. wszystkich głosów.

Do drugiej tury wyborów dochodzi, jeżeli w pierwszej żaden z kandydatów nie zdobył większości głosów. Druga tura wyborów odbywa się zawsze 14 dni po pierwszej turze. Udział biorą w niej dwaj kandydaci z najwyższym wynikiem z pierwszej tury.

Gdyby w drugiej turze jeden z kandydatów się wycofał, został pozbawiony możliwości startowania lub zmarł, wówczas jego miejsce zajmuje kolejny kandydat z najwyższą liczbą głosów w poprzedniej tury. W takiej sytuacji druga tura wyborów jest odkładana o kolejne 2 tygodnie.

Kiedy wybory prezydenckie 2020?

Datę wyborów prezydenckich wyznacza Marszałek Sejmu. Termin, zgodnie z konstytucją, może wyznaczyć nie wcześniej niż na 100 dni, ale też nie później niż na 75 dni przed końcem kadencji obecnego prezydenta.

5 lutego Elżbieta Witek poinformowała, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się 10 maja. Jednak z powodu pandemii koroanwirusa nie udało się ich przeprowadzić.

W środę 3 czerwca Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nową datę wyborów prezydenckich. Prezydenta RP będziemy wybierać 28 czerwca.

Daty wyborów prezydenckich w Polsce po upadku komunizmu oraz prezydenci w wolnej Polsce:

Wybory prezydenckie 2020 – kandydaci

W wyborach 2020 wystartuje kilku kandydatów. Pośród nich znaleźli się:

  • Andrzej Duda – kandydat PiS.

Pierwotnie kandydatką na prezydenta była również * Małgorzata Kidawa-Błońska, jednak w maju została ona zastąpiona Rafałem Trzaskowskim. kandydat

Wybory prezydenckie 2020 – kto może głosować i jak głosować?

Udział w wyborach prezydenckich mogą wziąć każda osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 rok życia.
Głosu nie oddadzą:

  • osoby niepełnoletnie
  • osoby ubezwłasnowolnione
  • osoby pozbawione prawa wyborczego prawomocnym wyrokiem sądu

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020?

Głos można oddać w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania. Adres właściwego lokalu można sprawdzić na stronie PKW.

Żeby oddać ważny głos należy odebrać kartę do głosowania, a następnie wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. Kartę do głosowania trzeba wrzucić do przezroczystej urny wyborczej znajdującej się w lokalu wyborczym.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Jeżeli wiesz, że w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem zameldowania możesz:

  • dopisać się do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania – jeżeli na stałe mieszkasz poza miejscem zameldowania, możesz dopisać się do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Żeby to zrobić, powinieneś udać się do urzędu miasta, dzielnicy lub gminy odpowiedniego, dla miejsca, w którym mieszkasz. Pamiętaj, że jeżeli zmienisz rejestr wyborczy, nie będziesz mógł zagłosować w miejscu zameldowania
  • dopisać się do spisu wyborców w miejscu zamieszkania – jeżeli chcesz zmienić lokal tylko na wybory prezydenckie, możesz dopisać się do spisu wyborców. Można tego dokonać poprzez wizytę w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować lub poprzez platformę ePUAP
  • uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument od ręki otrzymasz w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim dla miejsca zameldowania. Warto jednak pamiętać, że zaświadczenie otrzymamy tylko raz. Jeżeli je zgubisz, urząd nie wystawi duplikatu. Osoby posiadające zaświadczenie mogą zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub na świecie, a także na pokładzie polskiego statku.
d3ob91l

d3ob91l
d3ob91l
Więcej tematów
d3ob91l