Trwa ładowanie...
d3hmtrc

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Jak zgłosić chęć głosowania?

15 czerwca mija termin, do którego można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich za granicą. Jak to zrobić?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory korespondencyjne za granicą. Do kiedy można złożyć wniosek?
Wybory korespondencyjne za granicą. Do kiedy można złożyć wniosek? (Agencja Gazeta)
d3hmtrc

Wybory 2020. Do kiedy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą?

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego za granicą mija 15 czerwca. Po tym terminie nie będzie możliwe dopisanie się do spisu wyborców i zagłosowanie w sposób korespondencyjny.

Aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą w wyborach prezydenckich, trzeba wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a następnie w zakładkę "Wybory", gdzie należy wybrać kraj i zarejestrować się. Na stronie MSZ można również sprawdzić, ile do tej pory osób zgłosiło się do głosowania.

d3hmtrc

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 28 czerwca. Epidemia koronawirusa sprawiła, że w Polsce będą to wybory łączone: głosy będzie można oddawać zarówno w tradycyjny sposób, jak i korespondencyjnie. Z kolei w przypadku Polaków mieszkających za granicą, obowiązywać będą różne przepisy. Zależne są one od sytuacji epidemicznej w danym kraju.
\

Wybory 2020. Głosowanie za granicą

Głosowanie za granicą będzie odbywać się na różne sposoby. W dużych skupiskach Polonii (Niemcy, Wielka Brytania, USA, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Belgia, Francja) głosowanie przeprowadzone zostanie wyłącznie korespondencyjnie.

Mieszany model głosowania będą mieli do wyboru Polacy mieszkający m.in. w Czechach, Szwecji, Litwie, Łotwie, Estonii, Chinach czy Grecji. Będą oni mogli zdecydować, czy zagłosują w obwodowej komisji wyborczej, czy też korespondencyjnie. Z kolei w Austrii, Danii czy Indiach obowiązywać będzie tylko osobiste głosowanie. Pełna lista krajów i sposobu głosowania opublikowana zostanie przez MSZ w odpowiednim rozporządzeniu.

d3hmtrc

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hmtrc

Podziel się opinią

Share
d3hmtrc
d3hmtrc
Więcej tematów