Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Jak zgłosić chęć głosowania?

15 czerwca mija termin, do którego można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich za granicą. Jak to zrobić?

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne za granicą. Jak zgłosić chęć głosowania?Źródło: Agencja Gazeta
d1f4rgw

Wybory 2020. Do kiedy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą?

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego za granicą mija 15 czerwca. Po tym terminie nie będzie możliwe dopisanie się do spisu wyborców i zagłosowanie w sposób korespondencyjny.

Aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego za granicą w wyborach prezydenckich, trzeba wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a następnie w zakładkę "Wybory", gdzie należy wybrać kraj i zarejestrować się. Na stronie MSZ można również sprawdzić, ile do tej pory osób zgłosiło się do głosowania.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 28 czerwca. Epidemia koronawirusa sprawiła, że w Polsce będą to wybory łączone: głosy będzie można oddawać zarówno w tradycyjny sposób, jak i korespondencyjnie. Z kolei w przypadku Polaków mieszkających za granicą, obowiązywać będą różne przepisy. Zależne są one od sytuacji epidemicznej w danym kraju.
\

d1f4rgw

Wybory 2020. Głosowanie za granicą

Głosowanie za granicą będzie odbywać się na różne sposoby. W dużych skupiskach Polonii (Niemcy, Wielka Brytania, USA, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Belgia, Francja) głosowanie przeprowadzone zostanie wyłącznie korespondencyjnie.

Mieszany model głosowania będą mieli do wyboru Polacy mieszkający m.in. w Czechach, Szwecji, Litwie, Łotwie, Estonii, Chinach czy Grecji. Będą oni mogli zdecydować, czy zagłosują w obwodowej komisji wyborczej, czy też korespondencyjnie. Z kolei w Austrii, Danii czy Indiach obowiązywać będzie tylko osobiste głosowanie. Pełna lista krajów i sposobu głosowania opublikowana zostanie przez MSZ w odpowiednim rozporządzeniu.

Zobacz także: Włodzimierz Czarzasty odpowiada Leszkowi Millerowi. "Takiej starości się boję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1f4rgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f4rgw
Więcej tematów