Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa świętokrzyskiego

W trakcie wyborów samorządowych wyborcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem na poszczególnych szczeblach władzy lokalnej. Ci wybierani są w okręgach wyborczych o określonym zasięgu. Na ile okręgów wyborczych w wyborach do sejmików województwa zostało podzielone woj. świętokrzyskie? Ilu radnych wybiorą jego mieszkańcy?

Okręgi wyborcze w wyborach do Sejmików Województw. Województwo świętokrzyskieOkręgi wyborcze w wyborach do Sejmików Województw. Województwo świętokrzyskieŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d35tsv5
d35tsv5

W czasie wyborów samorządowych na pięcioletnie kadencje wybrani zostaną radni gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024.

Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa świętokrzyskiego

Jak wynika z przepisów prawa wyborczego, w celu przeprowadzenia wyborów do rad sejmików województwa, świętokrzyskie zostało podzielone na 4 wielomandatowe okręgi wyborcze. W każdym z nich na pięcioletnią kadencję wybieranych jest od 6 do 10 radnych. Jakie powiaty obejmują poszczególne okręgi?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuriozalne wywody Suskiego. "Wynajęto drabów, by napadli"

  • Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. świętokrzyskiego obejmuje powiaty: sandomierski, opatowski, ostrowiecki, staszowski. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.
  • Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. świętokrzyskiego obejmuje powiaty: starachowicki, skarżyski, konecki. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
  • Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. świętokrzyskiego obejmuje powiat kielecki oraz miasto Kielce. W okręgu wybieranych jest 10 radnych.
  • Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. świętokrzyskiego obejmuje powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, pińczowski, buski, kazimierski. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.

Sejmik województwa świętokrzyskiego. Podział na okręgi wyborcze regulują przepisy

W sejmiku województwa świętokrzyskiego zasiada 30 radnych. Liczba ta wynika z zapisów ustawy o samorządzie województwa. Jak bowiem informuje art. 16. pkt 2. wspomnianej ustawy, "w skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie trzydziestu w województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców". Podział na poszczególne okręgi wyborcze określają natomiast przepisy Kodeksu wyborczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35tsv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35tsv5
Więcej tematów