Trwa ładowanie...

PiS rozlicza kampanię. Nie wszyscy angażowali się tak, jak chciała Nowogrodzka

Niektórzy członkowie władz PiS są przekonani, że gdyby posłowie tej partii "bardziej zaangażowali się" w kampanii samorządowej, wyniki wyborów mogły być lepsze, a PiS nie straciłoby niektórych miast. W tej chwili centrala przy Nowogrodzkiej analizuje dane z całego kraju. - Nie ponieśliśmy wielkiej porażki, ale wnioski trzeba wyciągnąć. Studzimy jednak emocje - przyznaje rozmówca z PiS.

Sztab PiS po pierwszej turzeSztab PiS po pierwszej turzeŹródło: EAST_NEWS, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d3wxjmn
d3wxjmn

Władze PiS nie planują podobno większych "rozliczeń" po wyborach samorządowych, szykują się już do kolejnej kampanii wyborczej. Niemniej część polityków PiS ma świadomość, że wyniki wyborów samorządowych w drugich turach mogły być lepsze.

Politycy Koalicji Obywatelskiej cieszą się zaś z wyników swoich kandydatów, ale narzekają na frekwencję. - Nasi ludzie osiągali świetne wyniki, ale jest niedosyt, bo zaangażowanie wyborców powinno być jeszcze większe. Nie ma jednak tragedii - mówi WP polityk Koalicji Obywatelskiej.

W obu formacjach - PiS i KO - można usłyszeć różne głosy po wyborach samorządowych. Są one o tyle specyficzne, że każdy może ogłosić zwycięstwo, w zależności od tego, jakich kryteriów używa i jakie miał oczekiwania.

d3wxjmn

Wedle naszych informacji PiS nie spodziewało się sukcesu w dużych miastach, zależało mu na wygranej części kandydatów na burmistrzów czy wójtów. Celem było też zdobycie prezydentury w kilku mniejszych miastach. A długofalowo: "rozgrzanie" skostniałych struktur partyjnych. - Nie wszędzie to się udało - przyznaje jeden z działaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS się zwija? "Bardzo byście tego chcieli"

Nasi rozmówcy z PiS wskazują jednak na miejsce, w których popełniono błędy. - Wystarczy spojrzeć na Śląsk. Co prawda odbiliśmy Jastrzębie-Zdrój, ale straciliśmy Racibórz. Na własne życzenie - przyznaje poseł formacji Jarosława Kaczyńskiego.

d3wxjmn

I twierdzi, że gdyby nie wsparcie Suwerennej Polski dla Michała Fity (zajął trzecie miejsce w pierwszej turze), to w drugiej turze zwyciężyłby popierany przez PiS Dariusz Polowy. Tak się jednak nie stało. Powód? - Fita, wpierany m.in. przez Michała Wosia [z partii Zbigniewa Ziobro - red.], krytykował obu rywali i nie poparł żadnego. Zabrakło nam przez to kilkuset głosów i z takich sytuacji musimy wyciągać wnioski - przyznaje rozmówca WP z PiS.

Na Nowogrodzką mogą spływać skargi i pretensje

Jak słyszymy, z takich właśnie przypadków partia ma wyciągać wnioski. Większych rozliczeń nie należy się spodziewać, ale do centrali przy Nowogrodzkiej mogą już spływać pierwsze skargi i pretensje do niektórych polityków o złe rozgrywanie kampanii lub błędne decyzje podejmowane lokalnie.

To może rzutować na kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ponieważ - jak słyszymy - błędy w kampanii samorządowej popełniali również ci, którzy chcą być kandydatami w wyborach do PE. Takie osoby mogą znaleźć się na dalszych miejscach na listach wyborczych.

Politycy PiS zwracają jednak uwagę, że w kilku miastach osiągnięto sukces. Przykład: Siedlce. Miasto to zostało odbite przez kandydata PiS Tomasza Hapunowicza, który pokonał urzędującego prezydenta Andrzeja Sitnika.

d3wxjmn

- W większych miastach też nie wypadliśmy najgorzej, mimo że przegraliśmy. W Elblągu, Częstochowie czy Poznaniu mieliśmy wyniki lepsze, niż zakładaliśmy. To daje jakiś potencjał na przyszłość - twierdzi poseł PiS.

Gdzie widzi porażki? - Radom jest na pewno wielką przegraną, moim zdaniem była szansa na odbicie Rzeszowa. Mała, ale jakaś była. Ale generalnie na ścianie wschodniej jesteśmy wciąż najsilniejsi - wskazuje poseł PiS. Zdaje sobie jednak sprawę z kilku znaczących i symbolicznych porażek. Na przykład w Kielcach, gdzie prezydentką będzie Agata Wojda.

"Jeśli PiS nam tam odjedzie, to będzie bardzo ciężko"

O potrzebie większego zaangażowania na ścianie wschodniej wiedzą rządzący, którzy przyznają, że w kolejnej kampanii muszą znacznie więcej energii poświęcić województwom w tej części Polski. - Jeśli PiS nam tam odjedzie, to będzie bardzo ciężko - przyznaje rozmówca z KO.

Niemniej nastroje w partii rządzącej są bardzo dobre. Wszyscy mają poczucie, że drugie tury wyborów samorządowych w przeważającej większości zakończyły się sukcesem kandydatów popieranych przez tę formację. Jak słyszymy, we władzach Platformy jest poczucie wielkiej satysfakcji.

d3wxjmn

- W wyborach samorządowych trudno powiedzieć, kto wygrał, a kto przegrał. Jeśli porównamy wyniki w tych najbardziej atrakcyjnych polach, to mamy powód dla satysfakcji - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek Donald Tusk. Jak dodawał, "PiS w wielu miastach po prostu zniknął".

- Takiego zaangażowania dawno nie widziałem - mówi tymczasem o lokalnych strukturach partii jeden z posłów koalicji. Żałuje jedynie, że nie przełożyło się to na wysoką frekwencję. - To jednak kwestia drugorzędna. Najważniejsze, w jak wielu miejscach rządzimy - podkreśla rozmówca z Platformy.

Jak zaznacza, w partii jest przekonanie, że "PiS już nie ma bastionów, ma jedynie przyczółki".

d3wxjmn

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wxjmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wxjmn
Więcej tematów