Suski chce ponownego przeliczenia głosów w jednej z komisji. Jest reakcja z PKW
Kandydat PiS Mariusz Dziuba przegrał wybory na burmistrza Nowego Miasta nad Pilicą. Zdecydowało zaledwie sześć głosów. Marek Suski zapowiedział, że PiS złoży protest wyborczy, jeśli Państwowa Komisja Wyborcza sama z siebie nie zarządzi ponownego przeliczenia głosów w tej komisji. Głos w tej sprawie zabrała PKW.
22.04.2024 | aktual.: 22.04.2024 17:05
Barbara Gąsiorowska, kandydatka komitetu "Razem dla dobra gminy", triumfuje w drugiej turze wyborów samorządowych w Nowym Mieście nad Pilicą. Odbiera urząd z rąk Mariusza Dziuby z PiS, od dziesięciu lat sprawującego funkcję burmistrza.
Barbara Gąsiorowska zdobyła 1 tys. 886 głosów - 50,08 proc. Zaledwie sześć głosów zadecydowało o wyniku samorządowej potyczki.
To niespodziewany wynik. W pierwszej turze Mariusz Dziuba miał większe poparcie, jednak do zwycięstwa brakowało wymaganej stawki, przekraczającej połowę oddanych głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W minioną niedzielę mieszkańcy zdecydowali, że chcą zmiany. Poseł Marek Suski już po ogłoszeniu wstępnych wyników wyraził wątpliwość w sprawie ich prawidłowości. Jest zdania, że przegrana kandydata PiS jest tak nieprawdopodobna, że w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim na Mazowszu głosy powinny być policzone jeszcze raz.
Marek Suski chce przeliczenia głosów w jednej z komisji
Parlamentarzysta powiedział Onetowi, że jego ugrupowanie oczekuje, że Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje się sprawdzić ten wynik. Jeśli tak się nie stanie, ugrupowanie zareaguje i złoży protest wyborczy.
Jak ustalił Onet w rozmowie z sędzią Sylwestrem Marciniakiem, przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, nie jest przewidywane ponowne liczenie głosów w Nowym Mieście nad Pilicą. - Bywa, że i jeden głos decyduje o wyborze danego kandydata. Nie mamy żadnych sygnałów, żeby nastąpiły tam jakieś nieprawidłowości - powiedział Marciniak.
Dodaje też, że jeśli w tej sprawie wystosowany będzie protest i wpłynie on do sądu okręgowego, rolą sądu będzie ocena, czy wszystko odbyło się prawidłowo. Taki wniosek powinien, zgodnie z prawem, być złożony pisemnie w ciągu 14 dni od podania do publicznej wiadomości przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze województwa.
Marek Suski powątpiewał w prawdziwość przeliczeń dokonanych po zakończeniu głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych w Nowym Mieście nad Pilicą. - My nie mamy zaufania do członków obwodowych komisji wyborczych. W minionych latach zdarzało się, że część głosów oddanych na nas zaliczali jako głosy nieważne. Teraz trzeba sprawdzić, czy ponownie nie było w którejś komisji takiej sytuacji - powiedział polityk Onetowi.
Źródło: Onet.pl