Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos?

W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W ich trakcie wyborcy zagłosują na kandydatów, ubiegających się o urzędy na różnych szczeblach władzy terytorialnej. Wynik wyborów samorządowych zostanie ustalony na podstawie ważnie oddanych głosów. Jak oddać taki głos?

Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?
Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

05.04.2024 | aktual.: 05.04.2024 11:39

Podstawą przeprowadzanych wyborów powszechnych, w tym samorządowych, są urzędowe karty do głosowania. Każdy wyborca zostaje pouczony o tym, jak zaznaczyć kandydata, by głos okazał się ważny. Na karcie znajduje się informacja o warunkach ważności głosu.

Wybory samorządowe 2024. Karta do głosowania. Na takiej oddasz ważny głos

Karta do głosowania jest zadrukowana jednostronnie, a wielkość i rodzaj czcionki oraz wielkość kratek przeznaczonych na oddanie głosu poprzez postawienie znaku "X" są jednakowe dla oznaczeń wszystkich list i nazwisk kandydatów

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkiem od reguły są karty do głosowania m.in. w wyborach samorządowych:

  • do rady gminy w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców,
  • do rady dzielnicy miasta stołecznego Warszawy,
  • do rady powiatu,
  • do sejmiku województwa.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Wówczas mogą w razie potrzeby składać się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek. Przy czym:

  • Na pierwszej kartce umieszcza się odpowiedni tytuł, np. "Karta do głosowania w wyborach samorządowych" oraz czytelną informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu.
  • Na drugiej kartce karty powinien znaleźć się spis treści z nazwami zarejestrowanych komitetów wyborczych, w kolejności losowej, zgodnie z wylosowanymi numerami, ze wskazaniem numeru kartki karty do głosowania, na której znajduje się lista kandydatów danego komitetu wyborczego oraz symbol graficzny tego komitetu.
  • Na trzeciej i kolejnych kartkach umieszcza się poszczególne listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych.

Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej – w przypadku wyborów samorządowych ma to być właściwie odcisk pieczęci terytorialnej komisji. 

Na karcie umieszcza się listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu według nadanych im numerów, wymieniając nazwiska i imiona kandydatów każdej z list w kolejności ich umieszczenia na liście, wraz ze skrótami nazw komitetów wyborczych oraz symbolami graficznymi komitetów.

W wyborach samorządowych wyborca może otrzymać do 4 kart do głosowania:

  • jedną z listą kandydatów i kandydatek do rady gminy,
  • drugą z listą kandydatów i kandydatek do rady powiatu,
  • trzecią z listy kandydatów i kandydatek do sejmiku województwa,
  • czwartą z kandydatami i kandydatkami na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Natomiast np. w miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają 3 karty do głosowania, bo nie odbywają się tam wybory do powiatu, a funkcje organów tego powiatu pełni rada miasta i prezydent. 

Kiedy głos oddany w wyborach samorządowych jest ważny?

Kodeks wyborczy jasno określa, jak głosować, by oddany głos był uznany przez komisję wyborczą za ważny. Art. 439 KW stanowi, jak zaznaczyć wybranego kandydata w wyborach radnych w gminach liczących do 20 000 mieszkańców. W takiej sytuacji należy postawić na karcie do głosowania znak "X" w kratce, jaka znajduje się po lewej stronie obok nazwiska wybranego kandydata

Za nieważny zostanie uznany głos oddany w wyborach radnych w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców:

  • jeśli na karcie do głosowania postawi się znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów albo nie zaznaczy się znakiem "X" żadnego z kandydatów, z którejkolwiek z list;
  • jeśli na karcie do głosowania znak "X" postawi się w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata, który zostanie skreślone przez komisję z listy kandydatów już po wydrukowaniu kart do głosowania.

Art. 440 wskazuje natomiast, kiedy jest ważny głos oddany w wyborach radnych w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców. Głosuje się wtedy tylko na jedną listę kandydatów, czyli należy postawić znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z listy.

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli na karcie do głosowania postawi się znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawi się takiego znaku obok żadnego nazwiska. 

Czy głos w wyborach samorządowych będzie ważny, jeśli wybrany zostanie kandydat, którego nazwisko zostało z listy skreślone?

Tak, jest taka możliwość. Jeśli postawi się znak "X" na karcie do głosowania w kratce z lewej strony tylko obok nazwiska kandydata z jednej listy, a jego nazwisko zostało z tej listy skreślone, to nie oznacza, że głos jest nieważny. Zostanie zaliczony i oddany w takim przypadku na daną listę. 

Czy zawsze oddanie głosu na dwóch lub więcej kandydatów w wyborach samorządowych oznacza jego nieważność?

Nie, ważność głosu pozostaje w mocy, jeśli chodzi o wybory radnych w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców, nawet gdy postawi się znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy. Głos uznaje się w takiej sytuacji za ważny i będzie on oddany na wskazaną listę z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu temu kandydatowi, na którego zagłosowano i znajduje się wyżej na tej liście

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)