Wybory 2023. Karta do głosowania. Jak będzie wyglądać?
W niedzielę 15 października wyborcy wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych w godzinach 7:00-21:00. Jak wygląda karta wyborcza 2023? PKW przedstawiła wzór arkusza.
Wybory parlamentarne coraz bliżej. Głosowanie, które odbędzie się w połowie października, zdecyduje o rozkładzie sił politycznych w Sejmie w najbliższych latach. Wyborcy, którzy wezmą w nim udział, zdecydują o przyznaniu 460 mandatów poselskich oraz 100 mandatów senatorskich.
Jak wygląda karta wyborcza? PKW wyjaśnia
Wygląd kart wyborczych reguluje uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Arkusze będą miały wymiary zgodne z liczbą list kandydatów wystawionych w danym okręgu wyborczym. Co ważne - karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu, jak i karty referendalne będą jednostronne i będą miały postać jednej kartki. Jak wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, taka forma będzie wygodna zarówno dla wyborców, jak i komisji wyborczych liczących głosy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Karta wyborcza 2023. Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych?
Wyborcy, którzy pobiorą karty do głosowania, powinni upewnić się, że posiadają one wszystkie niezbędne pieczęcie. Jak bowiem informuje PKW, karty nieopatrzone pieczęcią Okręgowej Komisji Wyborczej oraz arkusze inne niż urzędowe, są uznane za nieważne.
Jak oddać ważny głos na karcie wyborczej do Sejmu i Senatu? Kodeks wyborczy wskazuje, że głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku "X" w kratce, znajdującej się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za znak "X" uznawane są natomiast "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".