Referendum 2023. Jak głosować? PKW pokazała wzór karty
Zgodnie z decyzją Sejmu, 15 października, wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Znany jest już wzór karty, za pomocą której możliwe będzie oddanie głosów na cztery pytania referendalne. Jak zagłosować w referendum 2023?
22.09.2023 | aktual.: 11.10.2023 08:19
Wybory parlamentarne oraz referendum 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w głosowaniu referendalnym, odpowiedzą na cztery pytania, zamieszczone na karcie do głosowania. Na początku września PKW przedstawiła jej wzór wraz z informacją, jak oddać głos w referendum.
Referendum w Polsce. Tak będzie wyglądać karta referendalna
Jak wskazano w Uchwale w sprawie wzorów karty do głosowania oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r., karta referendalna będzie miała format A4. Na górze arkusza zostanie umieszczony podpis "Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r.". PKW informuje również, że w prawym górnym rogu karty będą wycięte dwa otwory o średnicy 7 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod tytułem karty znajdą się cztery pytania referendalne, zaprezentowane w kolejności, określonej w sejmowej ustawie uchwalonej w sierpniu 2023 roku. Pod każdym z pytań umieszczone zostaną dwa warianty odpowiedzi: "TAK" oraz "NIE" wraz z kratkami, w których wyborcy zaznaczą oddany przez siebie głos. Pod pytaniami, które zostaną zadane w referendum 2023, znajdzie się natomiast informacja, w jaki sposób oddać ważny głos.
Referendum 15 października. W taki sposób można oddać głos
Jak wyjaśniono w instrukcji, zamieszczonej we wzorze karty referendalnej, osoby, które wezmą udział w głosowaniu, na każde z czterech pytań w referendum odpowiedzą oddzielnie, stawiając znak "X" w kratce obok wybranej odpowiedzi (tak lub nie). Jeżeli znak "X" (czyli co najmniej dwie linie, przecinające się wewnątrz kratki), zostanie postawiony obok obu odpowiedzi lub nie zostanie w żadnej kratce, głos zostanie uznany za nieważny.
Referendum. Pytania. Cztery kwestie
Jakie pytania znajdą się w referendum 2023? Ich treść została przedstawiona przez polityków Prawa i Sprawiedliwości już w sierpniu.
- Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Jak wynika ze znowelizowanych przepisów wyborczych, w związku ze zbieżnością terminów referendum i wyborów do Sejmu i Senatu, wszystkie głosowania odbędą się w tych samych lokalach wyborczych, w godzinach 7:00-21:00. By wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa uprawnionych wyborców.