Referendum 2023. Pytania referendalne. O to rząd zapyta Polaków
Zgodnie z zapowiedzią rządu w dniu wyborów parlamentarnych 2023 odbędzie się w Polsce referendum ogólnokrajowe. Osoby biorące w nim udział odpowiedzą na cztery pytania. Ich treść politycy PiS przedstawili w połowie sierpnia. Jak brzmią pytania w referendum?
17.08.2023 | aktual.: 15.09.2023 09:23
Jak zapowiadają rządzący, 15 października - obok wyborów parlamentarnych - odbędzie się w Polsce referendum o skali ogólnokrajowej. Podczas niego, Polacy odpowiedzą na cztery pytania. Ich treść czołowi politycy PiS przedstawili w dniach 11-14 sierpnia. Jak brzmi pierwsze, drugie, trzecie i czwarte pytanie referendalne?
Pierwsze pytanie referendum. W tle gospodarka Polski
Pierwsze pytanie referendalne 11 sierpnia przedstawił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Początkowo jego treść brzmiała: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Trzy dni później, w skierowanym do Sejmu RP wniosku o przeprowadzenie referendum, treść 1 pytania referendalnego została rozbudowana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa wersja pierwszego z czterech pytań w referendum brzmi więc: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
2 pytanie referendum. Chodzi o wiek emerytalny
Drugie pytanie referendum zostało przedstawione przez byłą premier, a obecnie europosłankę Beatę Szydło. W materiale opublikowanym 12 sierpnia w mediach społecznościowych jego treść brzmiała: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
Drugie pytanie referendalne we wniosku Rady Ministrów o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa nieco zmieniło swoją treść. Brzmi ono "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
Zobacz także
Trzecie pytanie referendum. Pytanie o relokację migrantów
W referendum, które początkowo miało dotyczyć relokacji migrantów, zgodnej z mechanizmem Unii Europejskiej, znalazło się pytanie, nawiązujące do unijnego pakietu azylowego. Trzecie pytanie referendalne, przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego 13 sierpnia brzmi bowiem: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Takie samo brzmienie ma pytanie referendum, przesłane do Sejmu we wniosku o organizację głosowania - wskazano jednak, że miałoby być ono czwartym pytaniem referendalnym.
Czwarte pytanie referendum. Dotyczy spraw obronnych państwa
Ostatnie, 4 pytanie referendalne zostało przedstawione dzień przed Świętem Wojska Polskiego przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON w krótkim materiale wideo, opublikowanym w mediach społecznościowych przedstawił jego treść: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
Taka sama wersja czwartego pytania referendum trafiła do Sejmu - we wniosku przesłanym do niższej izby parlamentu wskazano jednak, że pytanie o zaporę na granicy z Białorusią miałoby zostać trzecim pytaniem referendum.
Referendum ogólnokrajowe jest formą demokracji bezpośredniej. Aby było ono wiążące, udział w nim musi wziąć "więcej niż połowa uprawnionych do głosowania" - wskazuje art. 125 pkt 3. Konstytucji RP.