Relokacja migrantów. Zaskakujące wiadomości z Komisji Europejskiej
Niespodziewane informacje w sprawie kwestii relokacji migrantów. Okazuje się, że Polska będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - ustaliło RMF FM. Unijni dyplomaci, z którymi rozmawiała reporterka stacji, dziwią się, że polski rząd nie podaje tego faktu do publicznej wiadomości.
W czwartek Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.
Tzw. pakt migracyjny zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jasna deklaracja KO ws. referendum migracyjnego. Powiedział, co zrobią w Sejmie
Relokacja migrantów. Nowe wiadomości z Komisji Europejskiej
Tymczasem okazuje się, że "Polska będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności, czyli zarówno od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 920 tys. za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego" - podaje RMF FM, powołując się na rozmowy z kilkoma unijnymi dyplomatami i ekspertami.
Co więcej, zapisy na ten temat znalazły się w przyjętym 8 czerwca dokumencie. Można w nim przeczytać, że "kraj, który 'uważa, że stoi w obliczu znaczącej sytuacji migracyjnej' może wnioskować o wyłączenie z relokacji czy jakiejkolwiek kontrybucji finansowej" - czytamy w materiale na stronie RMF24.pl.
Rozmówcy RMF FM "dziwią się, że polskie władze nie informują o wywalczonych przez siebie i Europę Środkowo-Wschodnią zapisach".
"Jest przecież specjalna furtka dla Polski w związku z tym, że przyjęliście tylu uchodźców z Ukrainy" - mówi jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie ze stacją.
Polacy za przyjęciem paktu azylowego
42,9 proc. badanych - największa grupa - chce, by Polska przyjęła nowy pakt azylowy UE, ale zażądała wsparcia finansowego od innych krajów UE, ponieważ przyjmuje uchodźców z Ukrainy - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej".
Pomysł Jarosława Kaczyńskiego dotyczący referendum ws. relokacji migrantów wywołał niemałe poruszenie. 50,8 proc. Polaków uważa, że należy zorganizować takie głosowanie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Czytaj także:
Źródło: RMF FM, PAP, WP