Referendum 2023. Kalendarz referendalny reguluje uchwała
W połowie sierpnia Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum. Termin wyznaczono na 15 października, czyli na dzień wyborów parlamentarnych w Polsce. Jakie czynności związane z referendum zostaną wykonane do tego czasu? Terminy graniczne wskazuje kalendarz referendalny.
29.08.2023 | aktual.: 15.09.2023 09:24
Referendum ogólnokrajowe odbędzie się 15 października w godzinach otwarcia lokali wyborczych, czyli 7:00-21:00. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania dotyczące "wyprzedaży majątku państwowego", podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji zapory na granicy z Białorusią oraz mechanizmu relokacji.
Referendum Polska 2023. Tak wygląda kalendarz referendalny
Kalendarz czynności, związanych z organizacją referendum w 2023 roku, został ogłoszony wraz z Uchwałą o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z jego treścią:
- do 5 września 2023 r. podmioty uprawnione mogą złożyć zawiadomienie do Państwowej Komisji Wyborczej o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych;
- do 27 września 2023 r. nastąpi ustalenie kolejności rozpowszechniania audycji referendalnych
- od 29 września do 13 października 2023 r. potrwa nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji referendalnych przygotowanych przez podmioty uprawnione;
- 13 października 2023 r. o godz. 24:00 nastąpi zakończenie kampanii referendalne;
- 15 października 2023 r. w godz. 7:00-21:00 odbędzie się referendum.
Referendum. Pytania. O to PiS zapyta Polaków
Jak wskazano w uchwale o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych wyborców. Ważność referendum stwierdza natomiast Sąd Najwyższy.