Wybory 2023. Zadania Państwowej Komisji Wyborczej reguluje prawo
15 października 2023 roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Nad ich prawidłowym przebiegiem będzie czuwać Państwowa Komisja Wyborcza. Co należy do zakresu jej zadań i obowiązków?
Kwestie związane z zadaniami i pracą Państwowej Komisji Wyborczej reguluje rozdział 2 Kodeksu wyborczego. Jak informuje wspomniany akt prawny, PKW "jest stałym, najwyższym organem wyborczym właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów i referendów".
Państwowa Komisja Wyborcza. Zadania. Wybory parlamentarne 2023
Państwowa Komisja Wyborcza od 1990 roku odpowiada za nadzór nad prawidłowym przebiegiem wszystkich wyborów w Polsce. Instytucja odpowiada również za organizację ogólnokrajowych referendów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegółowe zadania związane z przeprowadzeniem wyborów, które należą do Państwowej Komisji Wyborczej, reguluje artykuł 160. Kodeksu wyborczego. Są nimi:
- sprawowanie nadzoru nad aktualizowaniem danych zgromadzonych w Centralnym Rejestrze Wyborców oraz sporządzaniem spisów wyborców;
- sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego;
- prowadzenie wykazu osób, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności (biernego prawa wyborczego);
- powoływanie okręgowych i rejonowych komisji wyborczych oraz rozwiązywanie ich po wykonaniu ich ustawowych zadań;
- powoływanie i odwoływanie komisarzy wyborczych;
- rozpatrywanie skarg na działalność okręgowych komisji wyborczych oraz komisarzy wyborczych;
- ustalanie wzorów urzędowych formularzy oraz druków wyborczych (a także wzorów pieczęci organów wyborczych niższego stopnia);
- ustalanie i ogłaszanie wyników głosowania i wyników wyborów w zakresie określonym przepisami szczególnymi kodeksu;
- przedstawianie po każdych wyborach Prezydentowi Rzeczypospolitej, Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu oraz Prezesowi Rady Ministrów informacji o realizacji przepisów kodeksu i ewentualnych propozycji ich zmian;
- przeprowadzenie sprawdzenia wybranych kart do głosowania i innych dokumentów z wyborów w celu wykluczania podejrzenia nieprawidłowości w przebiegu wyborów, w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia o możliwości wystąpienia nieprawidłowości;
- prowadzenie i wspieranie działań informacyjnych zwiększających wiedzę obywateli na temat prawa wyborczego, w szczególności zasad głosowania oraz warunków ważności głosu w danych wyborach, w tym skierowanie, w okresie 13 dni przed dniem wyborów, przystępnej informacji o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu do możliwie największej liczby wyborców z wykorzystaniem strony internetowej Komisji i za pośrednictwem środków masowego przekazu.
Zadania Państwowej Komisji Wyborczej mogą być również regulowane na podstawie odrębnych ustaw.
Wybory 2023. Dodatkowe zadania PKW. 15 października odbędzie się referendum
Zgodnie z decyzją rządu w dniu wyborów parlamentarnych Polacy będą mogli również wziąć udział w referendum ogólnokrajowym. Podczas niego odpowiedzą na cztery zadane przez rząd pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?