Ważna zmiana w sprawie wyborów. Już ogłoszono w Dzienniku Ustaw
W piątek 4 sierpnia uruchomiony zostaje Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć m.in. ustaleniu liczby wyborców oraz sporządzeniu spisu osób uprawnionych do głosowania. Komunikat premiera w tej sprawie opublikowano w czwartek w Dzienniku Ustaw.
"Termin uruchomienia Centralnego Rejestru Wyborców określa się na dzień 4 sierpnia 2023 r." - głosi komunikat podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Zgodnie z komunikatem szefa rządu, 4 sierpnia uruchomiona zostanie też usługa umożliwiająca wyborcy, którego dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców, wgląd do rejestru i pobranie informacji o danych w nim przetwarzanych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano też rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określa: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu wyborców oraz jego aktualizacji. Rozporządzenie szefa resortu cyfryzacji ustala też wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także domach studenckich i zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.
Z kolei w Monitorze Polskim ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory 2023. Centralny Rejestr Wyborców
Podstawą do utworzenia Centralnego Rejestru Wyborców jest nowelizacja Kodeksu wyborczego z marca b.r. CRW ma w założeniu zastąpić system, w którym lokalny rejestr wyborców prowadzony jest w każdej z 2,5 tys. gmin.
CRW ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania. Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, PKW i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie.
Przed kilkoma dniami minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapewnił w rozmowie z PAP, że system CRW przeszedł testy i jest gotowy na wybory parlamentarne. - Prowadziliśmy testy, podjęliśmy wiele działań, których celem było osiągnięcie gotowości do startu systemu. Dzisiaj już wiemy, że on działa - zaznaczył Cieszyński.
Wybory parlamentarne 2023. Termin
Termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu upływa 14 sierpnia - zgodnie z przepisami zarządza je prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Możliwe są zatem cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.
Jak podało w czwartek RMF FM prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej w poniedziałek ogłosi datę wyborów. To kilka dni wcześniej, niż zmusza do tego konstytucja. Nieoficjalnie mówi się, że wybory mogą się odbyć 15 października.
Czytaj także:
Źródło: PAP