Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Jak sprawdzić, czy jestem na liście wyborców?

Jesienne wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Przed tym terminem warto upewnić się, że nasze nazwisko na pewno znajduje się w spisie wyborców danej gminy. W jaki sposób można to zrobić?

Jak sprawdzić listę wyborców? W ten sposób sprawdzisz dane w Centralnym Rejestrze WyborcówJak sprawdzić listę wyborców? W ten sposób sprawdzisz dane w Centralnym Rejestrze WyborcówŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dg4cuih
dg4cuih

Do wyborów parlamentarnych w Polsce pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Z każdym dniem coraz mniej czasu pozostaje wyborcom na dopełnienie formalności - w tym tych związanych z miejscem głosowania. Jak sprawdzić, czy posiadamy prawo wyborcze?

Wybory parlamentarne. Spis wyborców w Centralnym Rejestrze

Od 4 sierpnia 2023 roku funkcjonuje w Polsce Centralny Rejestr Wyborców (CRW). To system, w którym obywatele mogą sprawdzić, czy posiadają czynne prawo wyborcze, a także dowiedzieć się, do którego lokalu powinni udać się w dniu głosowania. Za jego pośrednictwem można również złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców - np. w gminie, w której mieszkamy na stałe, ale nie posiadamy meldunku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto powinien być premierem? Polacy wskazali nazwiska

Wśród danych, które widnieją w Centralnym Rejestrze Wyborców, znajdują się podstawowe dane osobowe, adres zamieszkania i zameldowania, jak i informacje, dotyczące lokalizacji lokali obwodowych komisji wyborczych i okręgów wyborczych w wyborach parlamentarnych, wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowaniach lokalnych.

dg4cuih

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Czy jestem w rejestrze wyborców? Tak sprawdzisz dane w Centralnym Rejestrze Wyborców

W jaki sposób sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców? Można to zrobić za pośrednictwem rządowego portalu mObywatel.gov.pl. W tym celu należy zalogować się do serwisu za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub potwierdzając dane w aplikacji mObywatel. By sprawdzić rejestr wyborców, po zalogowaniu należy przejść do sekcji Centralny Rejestr Wyborców, w której wyświetlone będą poszukiwane informacje.

Drugą z opcji na sprawdzenie danych rejestru wyborców jest kontakt z wybranym urzędzie gminy. W tym celu niezbędne będzie złożenie pisemnego wniosku o wydanie informacji, zawierającej wspomniane dane. Można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem poczty do 10 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dg4cuih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg4cuih
Więcej tematów