Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Zaświadczenie o prawie do głosowania. "Głosuj tam, gdzie będziesz w dniu wyborów"

Jak zagłosować w wyborach poza miejscem zamieszkania i zameldowania? Jedną z opcji jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wyborcy, którzy je otrzymają, będą mogli oddać głos w lokalu wyborczym w miejscu, w którym będą przebywać 15 października. Jakich formalności należy dopełnić?

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2023. Zaświadczenie o prawie do głosowaniaGłosowanie poza miejscem zameldowania 2023. Zaświadczenie o prawie do głosowaniaŹródło: East News
d7klfza
d7klfza

Osoby, które w dniu wyborów parlamentarnych zarządzonych na 15 października będą przebywać poza miejscem swojego zameldowania lub stałego zamieszkania, mogą zmienić miejsce głosowania na trzy sposoby. Jednym z nich jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Gdzie złożyć wniosek, by uzyskać wspomniany dokument? Kto może go otrzymać?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Ten dokument pozwala zagłosować w dowolnym lokalu

Wyborcy, którzy w dniu głosowania nie będą mogli oddać głosu we właściwym dla ich miejsca zameldowania obwodzie wyborczym, od 1 września mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców, rejestru wyborców lub wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Pierwsza z opcji skutkuje nabyciem jednorazowego prawa do oddania głosu w innymi, niż zwyczajowy, lokalu wyborczym. Oznacza to, że osoby dopisane do spisu wyborców będą mogli oddać głos we właściwym dla miejsca pobytu lokalu wyborczym tylko w czasie wyborów i referendum, odbywających się 15 października 2023 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Sprawdzamy Wybory". Skandaliści na listach wyborczych. Są były faszysta i działacze PZPR

Dopisanie do rejestru wyborców skutkuje natomiast stałą zmianą obwodu głosowania. Oznacza to, że wyborcy zarówno w czasie jesiennych wyborów parlamentarnych, jak i każdych kolejnych będą ujęci w danej liście wyborców.

d7klfza

Trzecią z opcji jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jak informuje serwis Rzeczpospolitej Polskiej, osoby, które otrzymają wspomniany dokument, "są skreślani ze spisu wyborców, nie są ujęci w żadnym spisie wyborców, zostaną wpisani na listę wyborców: w dniu głosowania, w obwodzie głosowania, który wybiorą, kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania".

Głosowanie w wyborach 2023. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie o prawie do głosowania może uzyskać wyborca, który posiada polskie obywatelstwo i w czasie głosowania będzie przebywać poza terenem gminy, w której mieszka, przebywa na stałe lub ma zameldowanie. Wnioskujący musi również posiadać czynne prawo wyborcze.

Zaświadczenie jest wydawane na podstawie wniosku, który powinien być złożony w wybranym urzędzie gminy najwcześniej na 44 dni, ale nie później niż na trzy dni przed dniem wyborów. Wnioski należy złożyć do wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Jak informuje serwis Rzeczpospolitej Polskiej "jeśli przebywasz na polskim statku morskim, składasz wniosek do właściwego kapitana statku". Osoby, które przebywają poza granicami RP, powinny natomiast złożyć wniosek do właściwego konsula. Zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać w miejscu, do którego przesłano stosowny wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7klfza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7klfza
Więcej tematów