Trwa ładowanie...

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2023. Jak dopisać się do listy wyborców?

Jesienią 2023 roku Polacy pójdą do urn i wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu oraz Senatu. Udział w wyborach mogą wziąć pełnoletni obywatele RP, posiadający czynne prawo wyborcze. Głosować można nie tylko w swojej okolicy. Jak zapisać się na wybory poza miejscem zamieszkania?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek, zasadyGłosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek, zasadyŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
dilzws6
dilzws6

Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych 2023 mają osoby ujęte w spisie wyborców. Co do zasady, udział w głosowaniu powinien odbywać się w obwodowych komisjach, obejmujących miejsce stałego zamieszkania wyborcy. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym można oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu. By głosować w innym mieście, należy jednak zawczasu dopełnić formalności.

Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Co należy zrobić?

Obywatele, którzy mają prawa wyborcze, mogą wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zameldowania. Taką możliwość zapewnia złożenie wniosku o dopisanie do rejestru lub spisu wyborców. To następuje natomiast po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mogą zapomnieć o samodzielnych rządach. Wskazał główny błąd PiS

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców mogą złożyć osoby, które chcą wziąć udział w wyborach parlamentarnych w gminie w której:

  • mieszkają na stałe, ale nie są w nich zameldowane na pobyt stały
  • mieszkają lub przebywają na stałe, ale nie są i nigdy nie były zameldowane na pobyt stały w Polsce.
dilzws6

Co ważne, dopisanie do rejestru wyborców, jest stałe - oznacza to, że osoba do niego zapisana, będzie mogła brać udział w danej gminie nie tylko w najbliższych wyborach, ale również każdych kolejnych. Wpisanie do rejestru wyborców w nowym miejscu oznacza automatyczne wypisanie z rejestru w gminie zameldowania.

Kolejną z możliwości, z której mogą skorzystać osoby, które chcą głosować 15 października poza miejscem zamieszkania, jest opcja dopisania do spisu wyborców w danej gminie. Mogą z niej skorzystać osoby, które jednorazowo chcą zagłosować poza miejscem swojego stałego zameldowania lub poza gminą, w której są ujęci w rejestrze wyborców. Również w tym przypadku niezbędne będzie złożenie wniosku o wpisanie do spisu wyborców. Co ważne, w tym przypadku jest to opcja jednorazowa, obowiązująca tylko w czasie najbliższych wyborów.

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców oraz spisu na wybory. Gdzie złożyć?

Wnioski o dopisanie do spisu lub rejestru wyborców można składać osobiście, lub przez internet. Dokumenty w formie papierowej należy przedłożyć do urzędu gminy. Wniosek online można złożyć natomiast za pośrednictwem platformy ePUAP lub przez profil zaufany. Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców można składać przez cały rok - urzędnicy apelują jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę. Wpis do rejestru kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, na którą czeka się do 5 dni od daty złożenia dokumentów.

dilzws6

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie za granicą. Należy złożyć wniosek

Możliwość udziału w wyborach poza miejscem zameldowania mają również obywatele polscy, mieszkający poza granicami kraju. Osoby, które chcą oddać głos podczas wyborów parlamentarnych 2023, powinny złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców, prowadzonego przez konsula RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dilzws6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dilzws6
Więcej tematów