Głosowanie poza miejscem zameldowania 2023. Jak dopisać się do listy wyborców?
Jesienią 2023 roku Polacy pójdą do urn i wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu oraz Senatu. Udział w wyborach mogą wziąć pełnoletni obywatele RP, posiadający czynne prawo wyborcze. Głosować można nie tylko w swojej okolicy. Jak zapisać się na wybory poza miejscem zamieszkania?
Prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych 2023 mają osoby ujęte w spisie wyborców. Co do zasady, udział w głosowaniu powinien odbywać się w obwodowych komisjach, obejmujących miejsce stałego zamieszkania wyborcy. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym można oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu. By głosować w innym mieście, należy jednak zawczasu dopełnić formalności.
Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Co należy zrobić?
Obywatele, którzy mają prawa wyborcze, mogą wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zameldowania. Taką możliwość zapewnia złożenie wniosku o dopisanie do rejestru lub spisu wyborców. To następuje natomiast po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mogą zapomnieć o samodzielnych rządach. Wskazał główny błąd PiS
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców mogą złożyć osoby, które chcą wziąć udział w wyborach parlamentarnych w gminie w której:
- mieszkają na stałe, ale nie są w nich zameldowane na pobyt stały
- mieszkają lub przebywają na stałe, ale nie są i nigdy nie były zameldowane na pobyt stały w Polsce.
Co ważne, dopisanie do rejestru wyborców, jest stałe - oznacza to, że osoba do niego zapisana, będzie mogła brać udział w danej gminie nie tylko w najbliższych wyborach, ale również każdych kolejnych. Wpisanie do rejestru wyborców w nowym miejscu oznacza automatyczne wypisanie z rejestru w gminie zameldowania.
Kolejną z możliwości, z której mogą skorzystać osoby, które chcą głosować 15 października poza miejscem zamieszkania, jest opcja dopisania do spisu wyborców w danej gminie. Mogą z niej skorzystać osoby, które jednorazowo chcą zagłosować poza miejscem swojego stałego zameldowania lub poza gminą, w której są ujęci w rejestrze wyborców. Również w tym przypadku niezbędne będzie złożenie wniosku o wpisanie do spisu wyborców. Co ważne, w tym przypadku jest to opcja jednorazowa, obowiązująca tylko w czasie najbliższych wyborów.
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców oraz spisu na wybory. Gdzie złożyć?
Wnioski o dopisanie do spisu lub rejestru wyborców można składać osobiście, lub przez internet. Dokumenty w formie papierowej należy przedłożyć do urzędu gminy. Wniosek online można złożyć natomiast za pośrednictwem platformy ePUAP lub przez profil zaufany. Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców można składać przez cały rok - urzędnicy apelują jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę. Wpis do rejestru kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, na którą czeka się do 5 dni od daty złożenia dokumentów.
Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie za granicą. Należy złożyć wniosek
Możliwość udziału w wyborach poza miejscem zameldowania mają również obywatele polscy, mieszkający poza granicami kraju. Osoby, które chcą oddać głos podczas wyborów parlamentarnych 2023, powinny złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców, prowadzonego przez konsula RP.