Trwa ładowanie...
dzmwji7

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kto może głosować w innym miejscu, niż mieszka?

Jak wygląda głosowanie poza miejscem zamieszkania? Co trzeba zrobić, żeby zagłosować w innym miejscu, niż mieszkamy? Gdzie i kiedy musimy to zgłosić?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Głosowanie poza miejscem zamieszkania (PAP)
dzmwji7

Już za tydzień odbędą się wybory prezydenckie. Co zrobić, jeśli wiemy, że w niedzielę 28 czerwca nie będziemy przebywać w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani? Jak możemy głosować poza miejscem zamieszkania?

Aby głosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć albo wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. W pierwszy wniosek składamy wtedy, gdy mieszkamy w innym miejscu, niż jesteśmy zameldowani i chcemy tam właśnie zostać wpisani do rejestru wyborców, by później - w każdych kolejnych wyborach - móc tam głosować. Z kolei wniosek o dopisanie do spisu wyborców składamy, gdy w dniu wyborów będziemy przebywać tymczasowo w innym miejscu np. będziemy na wakacjach czy na delegacji, i tam będziemy chcieli zagłosować.

Jest też trzecia możliwość, by głosować poza miejscem zamieszkania, a mianowicie - uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest to najprostszy sposób, dzięki któremu będziemy mogli głosować w wyborach prezydenckich w dowolnym miejscu na terenie Polski lub za granicą. Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia na do głosowania poza miejscem zamieszkania. Dokument ten dostaniemy w urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć bezpośrednio w urzędzie gminy lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Gdy dostaniemy zaświadczenie, będziemy mogli głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą.

dzmwji7

Zobacz także: Kontrola NIK ws. wyborów korespondencyjnych. Cezary Tomczyk: nie ma miłości między Marianem Banasiem i rządem

dzmwji7

Podziel się opinią

Share
dzmwji7
dzmwji7
Więcej tematów