Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kto może głosować w innym miejscu, niż mieszka?

Jak wygląda głosowanie poza miejscem zamieszkania? Co trzeba zrobić, żeby zagłosować w innym miejscu, niż mieszkamy? Gdzie i kiedy musimy to zgłosić?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Kto może głosować w innym miejscu, niż mieszka?
Źródło zdjęć: © PAP
Anna Piątkowska-Borek

Już za tydzień odbędą się wybory prezydenckie. Co zrobić, jeśli wiemy, że w niedzielę 28 czerwca nie będziemy przebywać w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani? Jak możemy głosować poza miejscem zamieszkania?

Aby głosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć albo wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. W pierwszy wniosek składamy wtedy, gdy mieszkamy w innym miejscu, niż jesteśmy zameldowani i chcemy tam właśnie zostać wpisani do rejestru wyborców, by później - w każdych kolejnych wyborach - móc tam głosować. Z kolei wniosek o dopisanie do spisu wyborców składamy, gdy w dniu wyborów będziemy przebywać tymczasowo w innym miejscu np. będziemy na wakacjach czy na delegacji, i tam będziemy chcieli zagłosować.

Jest też trzecia możliwość, by głosować poza miejscem zamieszkania, a mianowicie - uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest to najprostszy sposób, dzięki któremu będziemy mogli głosować w wyborach prezydenckich w dowolnym miejscu na terenie Polski lub za granicą. Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia na do głosowania poza miejscem zamieszkania. Dokument ten dostaniemy w urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć bezpośrednio w urzędzie gminy lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Gdy dostaniemy zaświadczenie, będziemy mogli głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą.

Zobacz także: Kontrola NIK ws. wyborów korespondencyjnych. Cezary Tomczyk: nie ma miłości między Marianem Banasiem i rządem

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)