Jak dopisać się do spisu wyborców? Wybory 2023 w innym mieście

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października. Głosować mogą w nich uprawnione osoby, posiadające prawo wyborcze. Jakie kroki należy podjąć, by zagłosować poza miejscem zameldowania i zamieszkania? Warto trzymać się wskazanych przez PKW terminów.

Jak dopisać się do spisu wyborców? Jak zapisać się do rejestru wyborców? Wnioski można składać od 1 września
Jak dopisać się do spisu wyborców? Jak zapisać się do rejestru wyborców? Wnioski można składać od 1 września
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

Wybory do Sejmu i Senatu są najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce w 2023 roku. Podczas głosowania Polacy wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. Głosy będzie można oddać w lokalach wyborczych - te, zlokalizowane będą zarówno w Polsce, jak i za granicą. Osoby, które w dniu wyborów nie będą przebywać w miejscu swojego zamieszkania lub zameldowania, mogą dopisać się do rejestru lub spisu wyborców. Jak to zrobić? Kiedy ruszą zapisy?

Wybory parlamentarne 2023. Jak głosować w innym miejscu? Zapisy ruszają

Osoby, które w dniu wyborów parlamentarnych 2023 nie będą przebywać w miejscu swojego zameldowania, mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu lub rejestru wyborców. Zgodnie z opublikowanym przez Państwową Komisję Wyborczą, kalendarzem wyborczym, zapisy ruszą 1 września - na 44 dni przed głosowaniem i potrwają do 12 października 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prekampania PiS na bogato. "Kupują nasze glosy, za nasze pieniądze"

W zależności, od tego, czy wyborca chce jednorazowo zagłosować w wyborach poza miejscem zamieszkania, czy na stałe zostać dopisanym do listy wyborców poza miejscem zameldowania, powinien złożyć jeden z dwóch wniosków.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Dopisanie do spisu wyborców

Jedną opcji jest zapisanie się do spisu wyborców. Z tej możliwości najczęściej korzystają osoby, które w dniu wyborów będą przebywać zarówno poza miejscem zameldowania, jak i zamieszkania. Złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców - po pozytywnym rozpatrzeniu - uprawnia bowiem do zagłosowania w innym niż zwyczajowy, lokalu wyborczym jednorazowo, tylko w czasie najbliższych wyborów.

Głosowanie poza miejscem zameldowania 2023. Wpisanie do rejestru wyborców

Drugą z możliwości głosowania w wyborach poza miejscem zameldowania, zapewnia dopisanie do rejestru wyborców. Najczęściej korzystają z niej osoby, które na stałe mieszkają w innym miejscu, niż miejsce stałego zameldowania. Dopisanie do rejestru wyborców oznacza bowiem, że dana osoba zostanie ujęta na listach wyborców zarówno w najbliższych, jak i w każdych kolejnych wyborach. Zmiana tej decyzji będzie możliwa po ponownym złożeniu wniosku.

Wniosek o głosowanie w innym mieście. Jak złożyć?

Wnioski o dopisanie do spisu lub rejestru wyborców, można od 1 września składać osobiście - w urzędzie gminy, w której wyborca będzie przebywał w dniu głosowania, lub przez internet, za pomocą Profilu zaufanego na platformie ePUAP. Złożenie wniosku o głosowanie poza miejscem zamieszkania lub zameldowania oraz dopisanie do spisu/rejestru nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Warto pamiętać, że urzędnicy na podjęcie decyzji o zmianie miejsca głosowania mają do 5 dni od daty złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców. Z tego względu nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jak informuje PKW "jeżeli wniosek o wpisanie do rejestru wyborców zostanie złożony np. w ostatnim dniu roboczym przed wyborami, decyzja w sprawie może nie być wydana w tym samym dniu".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)