Wybory 2023. Kto może głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?
Wybory do Sejmu i Senatu są jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w 2023 roku. Obywatele polscy wybiorą swoich przedstawicieli do parlamentu, czyli 460 posłów i 100 senatorów. Kto będzie mógł głosować w wyborach? Czym jest czynne prawo wyborcze?
Prawa wyborcze reguluje szereg przepisów - w tym Kodeks wyborczy. Wskazuje on zarówno na wymogi, które musi spełnić osoba, która chce wziąć udział w głosowaniu jako wyborca, jak również jako kandydat. Kiedy w wyborach mogą głosować osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa? Kto nie posiada prawa wybierania?
Czynne prawo wyborcze. Kto może wziąć udział w głosowaniu do parlamentu?
Prawo do wyboru przedstawicieli w Sejmie i Senacie mają w Polsce osoby, spełniające określone kryteria. Przede wszystkim chodzi o kryterium wieku, bowiem udział w głosowaniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie, czyli takie, które najpóźniej w dniu wyborów skończą 18 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Na okrągło doją kraj". Polacy mocno podzieleni przed wyborami
Dodatkowo, jak wskazuje rozdział 2 Kodeksu wyborczego, w wyborach parlamentarnych oraz w wyborach prezydenckich głosować mogą wyłącznie obywatele polscy. Przepisy prawa wskazują jednak, że w innych wyborach, które odbywają się w Polsce, mogą brać udział również inne osoby, niebędące obywatelami RP na zasadach:
- w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce mogą brać udział obywatele polscy oraz obywatele UE, niebędący obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- w wyborach do organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego: rady gminy - mogą brać udział obywatele polscy oraz obywatele UE, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, niebędący obywatelami RP, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy, a w wyborach wójta w danej gminie - osoby mające prawo wybierania do rady tej gminy.
Kto nie może wziąć udziału w głosowaniu? Te osoby nie posiadają czynnego prawa wyborczego
Kodeks wyborczy reguluje również kwestię osób, które nie mogą wziąć udziału w głosowaniu podczas wyborów parlamentarnych w Polsce. Prawa wybierania nie posiadają:
- osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- osoby pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- osoby ubezwłasnowolnione na podstawie prawomocnego wyroku sądu.
W wyborach parlamentarnych 2023 można głosować zarówno w miejscu stałego zamieszkania, jak i poza nim, w Polsce i za granicą.