Trwa ładowanie...

Jak głosować za granicą? Wybory 2023 poza Polską

?W wyborach parlamentarnych 2023 mogą wziąć Polacy, którzy mieszkają zagranicą. O czym powinny pamiętać osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu za granicą?

Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Jak się zapisać? O czym pamiętać?Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Jak się zapisać? O czym pamiętać?Źródło: East News, PAP
d1w8ddw
d1w8ddw

Jesienią 2023 roku Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Prawo do udziału w wyborach parlamentarnych będą mieli obywatele, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat i posiadają pełnię praw wyborczych. Głos będzie można oddać w utworzonych obwodach. Osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu za granicą, powinny pamiętać o dopisaniu się do listy wyborców.

Wybory parlamentarne 2023. Jak dopisać się do listy wyborców za granicą?

Aby móc wziąć udział w wyborach parlamentarnych poza granicami Polski, należy dopisać się do spisu wyborców, utworzonego przez konsulat. Ten - zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego - jest tworzony, "jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersje na listach PiS. "Rywalem jest nie PO, a Konfederacja"

Zapisu można dokonać poprzez złożenie wniosku - ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Co ważne, zgłoszenia należy dokonać z wyprzedzeniem - najpóźniej w trzecim dniu przed dniem wyborów. W zgłoszeniu chęci głosowania za granicą niezbędne będzie podanie następujących danych:

  • nazwisko i imię (imiona)
  • imię ojca
  • data urodzenia
  • numer ewidencyjny PESEL
  • oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą
  • numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania (w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą - miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców).

Wybory parlamentarne 2023 za granicą. Jak głosować?

Jak wskazuje artykuł 39. § 6 Kodeksu wyborczego, głosowanie za granicą odbywa się pomiędzy godziną 7 a 21 czasu lokalnego. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek. "Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym".

d1w8ddw

Wyborcy, którzy chcą oddać swój głos na kandydatów do Sejmu i Senatu poza granicami RP, przed przystąpieniem do głosowania powinni okazać członkom Obwodowej Komisji Wyborczej ważny paszport. W przypadku, gdy głosowanie odbywa się na terenie krajów Unii Europejskiej lub w państwach, do których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, za dokument potwierdzający tożsamość wyborcy uznaje się także dowód.

Przepisy Kodeksu wyborczego wskazują, że obwody głosowania utworzone za granicą wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy. Co ważne, jeżeli właściwa komisja wyborcza nie otrzyma wyników głosowania z obwodów znajdujących się za granicą w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, głosowanie to uznawane jest za niebyłe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w8ddw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w8ddw
Więcej tematów