Wybory w Polsce. Parlamentarne, samorządowe, prezydenckie. Rozpoczął się "cykl wyborów"
Jesienią 2023 roku odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Rozpoczną one cykl wyborczy, trwający do 2025 roku. Kiedy wybierany będzie samorząd? W którym roku odbędą się najbliższe wybory prezydenckie? O tych terminach wyborcy powinni pamiętać.
04.09.2023 | aktual.: 15.09.2023 08:26
Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 15 października odbędą się wybory parlamentarne. W ich trakcie Polacy zdecydują o tym, kto uzyska mandat poselski oraz senatorski. Kilka miesięcy później, na wiosnę 2024 roku, odbędą się wybory samorządowe. Kiedy natomiast wyborcy zdecydują o tym, kto zostanie prezydentem?
Wybory 2023. Kiedy najbliższe wybory samorządowe?
Ze względu na pięcioletnią kadencję samorządów najbliższe wybory na burmistrzów, wójtów, prezydentów miast i innych członków organów jednostek samorządu terytorialnego powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Głosowanie zostało jednak przesunięte, ze względu na wynikający z konstytucji termin wyborów parlamentarnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na mocy ustawy, przyjętej jeszcze w 2022 roku, parlament zdecydował o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Kiedy więc odbędą się najbliższe wybory samorządowe? Z treści Kodeksu wyborczego wynika, że głosowanie musi odbyć się pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku - w dniu wolnym od pracy. Oznacza to, że możliwymi terminami wyborów do samorządu są:
- 31 marca 2024;
- 7 kwietnia 2024;
- 14 kwietnia 2024;
- 21 kwietnia 2024.
Jak wskazuje art. 371 Kodeksu wyborczego "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad".
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy najbliższe?
Poza wyborami do polskiego parlamentu w kraju odbywają się również wybory do Parlamentu Europejskiego. Te - zgodnie z unijną ordynacją wyborczą - odbywają się co pięć lat. Kiedy wypadną najbliższe?
Jak w maju 2023 roku zdecydowały państwa członkowskie UE, wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w okresie od 6 do 9 czerwca 2024 roku, przy czym każde z państw wyznaczy datę głosowania zgodnie z ramami prawnymi i konstytucyjnymi.
Kiedy wybory? Wtedy Polacy wybiorą prezydenta
Głosowaniem, które zamknie swoisty cykl wyborów, są wybory prezydenckie. Te - zgodnie z Konstytucją RP - odbywają się co pięć lat. Oznacza to, że najbliższe będą mieć miejsce w 2025 roku.
Wybory na prezydenta zarządza marszałek Sejmu "na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w 14. dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów".
Wybory prezydenckie odbywają się w I lub II turach. Urząd w pierwszej turze obejmuje kandydat, który uzyska minimum połowę ważnych głosów oddanych w czasie głosowania. Jeżeli tak się nie stanie, zarządzana jest druga tura wyborów prezydenckich. Wówczas o zwycięstwie decyduje liczba uzyskanych głosów, bowiem prezydentem zostaje kandydat, na którego zagłosowało więcej wyborców.
Warto przypomnieć, że w 2023 roku, poza wyborami parlamentarnymi, odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Zgodnie z decyzją Sejmu, zostanie ono zorganizowane 15 października.