Wybory 2020 ruszyły. Polacy wybierają prezydenta w II turze głosowania

Wybory prezydenckie 2020. W niedzielę o godzinie 7 rano otwarto lokale wyborcze. Polacy po raz kolejny oddają głos w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. Przypominamy o reżimie sanitarnym: każdy wyborca udający się do lokalu powinien mieć ze sobą maseczkę, rękawiczki oraz własny długopis.

Wybory 2020 ruszyły. Polacy wybierają prezydenta w II turze głosowania
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Pierwsza tura głosowania w wyborach prezydenckich nie dała odpowiedzi na pytanie, kto zostanie głową państwa na kolejne pięć lat. Na 12 lipca zarządzono II turę głosowania. O Pałac Prezydencki walczy dwóch kandydatów: Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Lokale wyborcze są otwarte w niedzielę w godzinach 7-21. W wielu miejscach w Polsce jeszcze przed otarciem punktów wyborczych o godz. 7 utworzyły się pierwsze kolejki. Warto pamiętać, że istnieje możliwość głosowania po godz. 21. Jak wynika z zapisów kodeksu wyborczego, ci wyborcy, którzy stawią do lokalu tuż przed godziną zakończenia głosowania, mogą oddać głos nawet po 21.

Widzisz coś interesującego lub nietypowego związanego z wyborami? Prześlij nam informację, zdjęcie lub filmik przez dziejesie.wp.pl

Wybory 2020. Głosowania w czasie epidemii koronawirusa

#

Tak jak w przypadku I tury Polacy głosują zgodnie z reżimem sanitarnym ustanowionym z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Każda osoba, która chce oddać głos musi pamiętać o tym, by zachować około dwumetrowe odległości pomiędzy innymi. Wyborca powinien mieć maseczkę oraz rękawiczki. Można wziąć ze sobą własny długopis.

Zobacz też: Wybory 2020. Uprawnienia dla niepełnosprawnych

Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie powinniśmy się obawiać głosowania. - Myślę, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście na zakupy - stwierdził niedawno Szumowski. Popiera to danymi odnośnie do skali zachorowań.

Wybory prezydenckie 2020. Nowe rozporządzenie

#

Minister podpisał również rozporządzenie, na mocy którego niektóre osoby będą miały pierwszeństwo w głosowaniu. Rządzący podjęli taką decyzję, by ograniczyć ewentualne kolejki, które mogą się tworzyć przed lokalami wyborczymi.

Oto pełna lista osób, których objęło rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia:

  • Seniorzy
  • Kobiety w ciąży
  • Osoby z dziećmi do lat 3
  • Osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności
  • Osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
  • Osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie
Wybory 2020. Głosowanie również korespondencyjnie

#

Oprócz głosowania tradycyjnego, można również zagłosować korespondencyjnie. Wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego, otrzymali na swoje adresy zamieszkania pakiet wyborczy, który zawierał: kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować.

Czas na zwrot koperty zwrotnej z wypełnioną kartą do głosowania był do piątku 10 lipca. Dokumenty należało zanieść do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców. Pakiet mógł też trafić do urzędu gminy właściwego dla twojego adresu zameldowania.

Jednak w niedzielę też można przekazać kopertę zwrotną. Dokumenty należy przynieść do właściwego lokalu wyborczego (w godzinach 7-21), zgodnego ze spisem wyborców. Uwaga! Koperty nie wrzucamy do urny, tylko oddajemy ją komisji wyborczej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)