Kiedy będą wybory parlamentarne 2023? Cztery terminy. Datę poda prezydent
Jesienią odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Zadecydują o nowym rozkładzie sił politycznych w kraju na najbliższe 4 lata. Chociaż do wyborów pozostaje coraz mniej czasu, ich data nie została jeszcze wyznaczona. Wiadomo natomiast, jakie terminy wyznacza Konstytucja RP.
Polacy w czasie wyborów parlamentarnych zdecydują, kto będzie rządził w Polsce podczas czteroletniej kadencji. Termin głosowania musi zostać wskazany przez prezydenta, zgodnie z rozdziałem IV Konstytucji RP.
Wybory parlamentarne 2023. Data
"Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu" - wskazuje rozdz. IV, art. 98 Konstytucji RP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chce zatrzymać PiS. Mówi o "mocnej liście śmierci"
Ostatnie wybory parlamentarne miały miejsce 13 października 2019 r. Oznacza to, że obecna kadencja Sejmu oraz Senatu kończy się 12 listopada 2023 r. Aby termin kolejnego głosowania był zgodny z Konstytucją RP, prezydent Andrzej Duda będzie musiał więc wskazać jeden z czterech terminów, spełniających przepisy prawa. Są to:
- 15 października
- 22 października
- 28 października
- 5 listopada.
Datę wyborów parlamentarnych Polacy poznają najpóźniej w sierpniu 2023 roku. "Decyzję o terminie wyborów prezydent powinien podjąć najpóźniej do 14 sierpnia" - przypomina dr hab. Adam Gendźwiłł, ekspert Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego, cytowany przez Super Express. Chociaż w grę wchodzą cztery możliwe terminy głosowania, wiadomo, że wybory odbędą się w niedzielę, czyli dzień ustawowo wolny od pracy.
Wybory parlamentarne 2023 w Polsce. Kogo wybiorą Polacy?
W nadchodzących wyborach obywatele zdecydują, kto będzie rządził w Polsce przez kolejną kadencję. Głosy pozwolą wyłonić 460 posłów oraz 100 senatorów, którzy obejmą władzę w państwie do 2027 roku - chyba że partia, która zwycięży w wyborach, nie będzie w stanie utworzyć większościowego rządu, a rząd mniejszościowy nie będzie w stanie otrzymywać poparcia dla zaproponowanych projektów oraz ustaw. W takim przypadku kadencja Sejmu może zostać skrócona, co - zgodnie z Konstytycją - skróci również kadencję Senatu.
Wybory parlamentarne 2023 a wybory samorządowe
Początkowo data wyborów parlamentarnych oraz samorządowych w Polsce zbiegała się w czasie. Sytuację zmienia ustawa autorstwa PiS, która wydłużyła kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Dzięki temu, wybory samorządowe odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Ich data również nie jest jak dotąd znana, jednak - podobnie, jak w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent będzie musiał wskazać termin zgodny z prawem. Wiadomo, że przyszłoroczne głosowanie musi odbyć się pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia, co oznacza, że Polacy po raz kolejny pójdą do urn 7, 14 lub 21 kwietnia 2024.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.