Centralny Rejestr Wyborców. Rząd planuje zmiany w Kodeksie wyborczym
W poniedziałek 21 listopada do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zmiany zaproponowane przez rząd, zakładają utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. Spis ma gromadzić między innymi dane dotyczące posiadania prawa wyborczego lub jego braku oraz weryfikacji podpisów złożonych w związku ze zgłoszeniem inicjatywy ustawodawczej, lub przeprowadzenia referendum.
22.11.2022 13:14
Centralny Rejestr Wyborców (CRW) ma pomóc w ustaleniu liczby osób uprawnionych do głosowania. Dodatkowo ma ułatwić procedurę zmiany miejsca głosowania w przypadku osób, które wnioskują o dopisanie do listy wyborców poza miejscem zameldowania. Jak podkreślają przedstawiciele rządu "projekt nie zakłada zmian w zasadach przeprowadzenia wyborów".
Centralny Rejestr Wyborców. Co się zmieni?
Celem Centralnego Rejestru Wyborców ma być gromadzenie danych o osobach uprawnionych do głosowania. Dzięki temu znacznie szybsze i łatwiejsze ma być potwierdzenie możliwości wzięcia udziału w wyborach - zarówno w przypadku osób mieszkających w Polsce, jak i za granicą. Dodatkowo spis ma pomóc w weryfikacji podpisów złożonych w związku z zamiarem przeprowadzenia referendów lub zgłoszenia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowelizacja Kodeksu wyborczego ma uprościć komunikację pomiędzy okręgami wyborczymi "zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało automatycznym wykreśleniem z dotychczasowego obwodu głosowania". Centralny Rejestr Wyborców zdejmie więc z gmin obowiązek wzajemnego informowania o ujęciu osoby uprawnionej do głosowania w obwodzie wyborczym, dzięki czemu ryzyko podwójnego figurowania w bazach zostanie zniwelowane.
Centralny Rejestr Wyborców. Jakie dane będą gromadzone?
Jak przedstawiono w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw, "źródłem danych o wyborcach będzie rejestr PESEL, jako rejestr referencyjny dla podstawowych danych identyfikującą osobę". Dane każdej osoby pełnoletniej mają automatycznie zasilać bazę Centralnego Rejestru Wyborców - w przypadku zmian w rejestrze PESEL te same zmiany będą przenoszone do rejestru wyborców. Zgodnie z projektem, spis wyborców będzie składać się z dwóch części. Część A ma dotyczyć obywateli polskich i zawierać:
- dane personalne (imiona oraz nazwisko)
- imię ojca
- datę urodzenia
- numer PESEL
- adres zamieszkania.
Część B będzie dotyczyć osób uprawnionych do głosowania (np. w wyborach do Parlamentu Europejskiego), które nie są obywatelami RP. Segment ten ma zawierać te same dane, co część A, dodatkowo uzupełnione o numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz obywatelstwo.
CRW. Nowelizacja Kodeksu wyborczego ma zapewnić większą cyfryzację
Utworzenie Centralnego Rejestru Wyborczego ma ułatwić wyborcom składanie wniosków przez internet. Jak wskazują wnioskodawcy nowelizacji, dzięki rejestrowi osoby uprawnione do głosowania za pomocą e-usługi będą mogli:
- złożyć wniosek o dopisanie do obwodu wyborczego,
- złożyć wniosek o jednorazowe dopisanie do spisu wyborców,
- zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego lub głosowania pośredniego (przez uprawnionego pełnomocnika).
Każdy obywatel będzie mógł w dowolnym czasie skontrolować dane, przekazane do Centralnego Rejestru Wyborców. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego znajduje się obecnie w fazie konsultacji publicznych i opiniowania.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.