Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania otrzymają wyborcy?

W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W jej trakcie wyborcy zdecydują o składach organów samorządów terytorialnych - rad gmin, powiatów, województw. Na urząd powołani zostaną również wójtowie burmistrzowie i prezydenci miast. Ile kart do głosownia otrzymuje się w wyborach samorządowych?

Karty do głosowania w wyborach samorządowych. Ile ich będzie?
Karty do głosowania w wyborach samorządowych. Ile ich będzie?
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

27.03.2024 | aktual.: 02.04.2024 11:02

Wyborcy, którzy 7 kwietnia przybędą do lokali wyborczych, po dopełnieniu formalności otrzymają od komisji trzy lub cztery karty do głosowania. Skąd wynika ta różnica?

Karta do głosowania. Wybory samorządowe. Ile głosów oddadzą wyborcy?

Liczba kart do głosowania, które 7 kwietnia otrzymają wyborcy, jest uzależniona od tego, jaki status posiada miejscowość, której organy samorządu będą wybierane. Standardowo wyborcy otrzymają cztery karty do głosowaniajedną z listą kandydatów do rady gminy, jedną z listą kandydatów do rady powiatu, jedną zawierającą listę kandydatów do sejmiku województwa oraz jedną, zawierającą nazwiska osób walczących o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkiem są jednak miasta na prawach powiatu. Ich mieszkańcy otrzymają bowiem trzy karty wyborcze - bez listy kandydatów do rady powiatu. To wynik szczególnych przepisów wskazujących, że miasta na prawach powiatu realizują jednocześnie zadania gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się w nich wyłącznie członków miejskiej rady.

Od tego wyjątku jest jednak jeszcze jeden wyjątek. Mieszkańcy Warszawy, która jest miastem na prawie powiatu otrzymają bowiem cztery karty do głosownia. W Stolicy przy okazji wyborów samorządowych odbędzie się również głosowanie do rad osiedli i dzielnic.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Wybory samorządowe. Jak głosować?

Głos w wyborach samorządowych jest wyrażany za pośrednictwem znaku "X" (czyli dwóch przecinających się linii), postawionego obok nazwiska wybranego kandydata. W szczególnych przypadkach - gdy w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta startuje tylko jeden kandydat, wyborcy będą musieli zdecydować między odpowiedzią "TAK" oznaczającą poparcie dla kandydata lub "NIE" - która oznacza, że wyborcy nie zgadzają się z jego wyborem na urząd.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)