Wybory samorządowe 2024. Głosowanie. Zbliża się ważny termin
Tylko do piątku 29 marca wyborcy mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Prawo do skorzystania z takiej formy uczestnictwa w wyborach samorządowych przysługuje jednak wyłącznie określonej grupie wyborców. Komu? Na jakich zasadach?
Jak wskazuje kalendarz wyborczy na wybory samorządowe, tylko do 29 marca możliwe jest zgłaszanie chęci głosowania przez pełnomocnika do gminy. Z prawa tego mogą skorzystać wyborcy z niepełnosprawnością oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia. Co trzeba wiedzieć o głosowaniu przez pełnomocnika?
Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych. Dla kogo?
Zgodnie z treścią Kodeksu wyborczego, możliwość głosownia przez pełnomocnika przysługuje osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom w wieku powyżej 60 lat. Co jednak istotne, uprawnieni wyborcy mogą skorzystać ze swojego prawa w przypadku, gdy nie zgłosili oni zamiaru głosowania korespondencyjnego lub nie są ujęci w spisie wyborców w stałych, lub odrębnych obwodach głosownia, utworzonych np. w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, w domu studenckim lub zespołach domów studenckich prowadzonych przez uczelnie, lub inne podmioty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje
Głosowanie w wyborach samorządowych. Kto może zostać pełnomocnikiem?
Kodeks wyborczy wskazuje również warunki, które musi spełnić osoba wybrana na pełnomocnika głosowania. Przede wszystkim musi ona posiadać czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania. Ponadto nie może ona wchodzić w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, kandydować w danych wyborach lub pełnić funkcji męża zaufania.
Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach może standardowo zostać przyjęte tylko od jednej osoby. Istnieje jednak wyjątek, uprawniający do przyjęcia pełnomocnictwa od dwóch osób - w przypadku, gdy co najmniej jedna z nich jest wstępnym, zstępnym, małżonkiem, rodzeństwem lub osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wybory samorządowe. Jak zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika?
Zgłoszenia chęci głosowania przez pełnomocnika można dokonać w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy właściwym dla adresu stałego zamieszkania, lub zameldowania wyborcy oraz przez internet. Do wniosku o głosowanie przez pełnomocnika niezbędne będzie dołączenie zgody na przyjęcie pełnomocnictwa, przez wybraną przez wyborcę osobę.
Jak przypomina rządowy serwis gov.pl, w przypadku wyborów samorządowych - a konkretnie wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast sporządzane są dwa akty pełnomocnictwa - na pierwszą oraz ewentualnie na drugą turę wyborów.