Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Głosowanie przez pełnomocnika. Na jakich zasadach?

W niedzielę, 15 października, odbędą się w Polsce wybory do parlamentu. Prawo wyborcze dopuszcza możliwość oddania w nich głosu przez pełnomocnika. Skorzystać z niego mogą jednak wyłącznie określeni w przepisach wyborcy. Kto? Jak wskazać pełnomocnika w wyborach?

Wybory przez pełnomocnika. Kto może oddać głos przez osoby trzecie?Wybory przez pełnomocnika. Kto może oddać głos przez osoby trzecie?Źródło: Getty Images, fot: Omar Marques
d3cw9pg
d3cw9pg

Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu - 460 posłów oraz 100 senatorów. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych czynnych od godz. 7:00 do 21:00. Osoby, które ze względu na stan zdrowia lub podeszły wiek nie będą w stanie oddać głosu osobiście, będą mogły zdecydować przy pomocy pełnomocnika. Kto może skorzystać z tej opcji?

Pełnomocnik wyborczy. Zakres prawa do głosowania przez pełnomocnika

Kwestię głosowania w wyborach parlamentarnych 2023 przez pełnomocnika reguluje rozdział 7. Kodeksu wyborczego. Zgodnie z jego treścią, głos za pośrednictwem osób trzecich mogą oddać osoby z niepełnosprawnością, o znacznym lub umiarkowanym stopniu, a także osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na bazarze nagle rozsypały się aronie. "Wina Tuska"

Wymienione osoby nie mogą jednak głosować przez pełnomocnika w obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz na polskich statkach morskich, w obwodach odrębnych głosowania, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę chęci głosowania korespondencyjnego.

d3cw9pg

Wybory parlamentarne 2023. Kto może zostać pełnomocnikiem?

Jak wskazuje art. 55 Kodeksu wyborczego, pełnomocnikiem może zostać osoba, która posiada prawo wybierania - jednak z wyłączeniem osób wchodzących w skład obwodowych komisji wyborczych właściwych dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także kandydaci w wyborach oraz mężowie zaufania.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Pełnomocnictwo w wyborach co do zasady można przyjąć wyłącznie od jednego wyborcy. Jak jednak informuje art. 55 par. 3 Kw "pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika".

Głosowanie w wyborach przez pełnomocnika. Wniosek

Aby móc głosować w wyborach przez pełnomocnika, należy zgłosić taką chęć w urzędzie gminy lub przez internet, wraz ze stosownym wnioskiem. Jak wskazuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa musi zostać złożony nie później niż dziewięć dni przed terminem wyborów.

d3cw9pg

W podaniu należy zamieścić dane osobowe (imię/imiona i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania) zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Do wniosku należy również dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania oraz pisemną zgodę osoby wskazanej jako pełnomocnik w głosowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cw9pg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cw9pg
Więcej tematów