Obwodowe komisje wyborcze 2024. Jak znaleźć lokal wyborczy?
W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W ich trakcie mieszkańcy poszczególnych jednostek terytorialnych w kraju zdecydują o składach lokalnych władz. Jak znaleźć lokal, w którym możliwe będzie oddanie głosu? Opcji jest kilka.
19.03.2024 08:47
Osoby posiadające czynne prawo wyborcze w czasie wyborów samorządowych, zdecydują o tym, kto wejdzie w skład organów samorządu terytorialnego na pięcioletnią kadencję. W dniu głosowania, otwartych zostanie tysiące lokali wyborczych. Jak znaleźć właściwy?
Komisje wyborcze. Wyszukiwarka. Tak znajdziesz miejsce głosowania
W wyborach samorządowych na urząd wybierani są przedstawiciele władzy lokalnej. Z tego względu osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu, powinny udać się do lokalu wyborczego zgodnego dla ich miejsca zameldowania (bądź zamieszkania w przypadku, gdy znajdują się oni w spisie wyborców właściwym dla gminy, w której zamieszkują).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak znaleźć lokal obwodowej komisji wyborczej? Najprostszym i najszybszym sposobem, jest skorzystanie z wyszukiwarki, przygotowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Ta jest dostępna na stronie internetowej PKW. Wyborca, po wpisaniu adresu zamieszkania, otrzyma informację dotyczącą adresu właściwego lokalu wyborczego, jak i pełne listy kandydatów, na których możliwe będzie oddanie głosu. PKW udostępnia także informację o dostępności lokalu dla osób z niepełnosprawnościami.
Innym sposobem na znalezienie lokalu komisji wyborczej, jest sprawdzenie danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dostęp do niego można uzyskać m.in. logując się do aplikacji mObywatel. CRW udostępnia informację o posiadaniu praw wyborczych, jak również dane dotyczące miejsca głosowania w wyborach samorządowych, parlamentarnych i do PE.
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje
Informacje dotyczące lokalizacji lokali wyborczych są również udostępniane przez poszczególne gminy - m.in. na stronach internetowych.
Obwodowe komisje wyborcze. Czy można zmienić?
W czasie wyborów samorządowych obowiązują szczególne zasady dotyczące miejsca głosowania. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych czy prezydenckich, nie ma możliwości głosowania za granicą. Nie można również uzyskać zaświadczenia o prawie do głosowania, co oznacza, że niemożliwe jest oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce.
Co do zasady rejonizacja wyborców jest zgodna z miejscem zameldowania - z tego względu wyborcy automatycznie są umieszczeni w spisie wyborców gminy właściwej dla miejsca zameldowania. Możliwość zmiany miejsca głosowania na właściwe dla miejsca zamieszkania wymaga dopisania się do rejestru wyborców. Tego można dokonać, składając pisemny wniosek wraz z oświadczeniem potwierdzającym adres stałego zamieszkania do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.