Trwa ładowanie...

Obwodowe komisje wyborcze 2024. Jak znaleźć lokal wyborczy?

W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W ich trakcie mieszkańcy poszczególnych jednostek terytorialnych w kraju zdecydują o składach lokalnych władz. Jak znaleźć lokal, w którym możliwe będzie oddanie głosu? Opcji jest kilka.

Komisje wyborcze 2024. Jak znaleźć lokal obwodowej komisji?Komisje wyborcze 2024. Jak znaleźć lokal obwodowej komisji?Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2q3gqw
d2q3gqw

Osoby posiadające czynne prawo wyborcze w czasie wyborów samorządowych, zdecydują o tym, kto wejdzie w skład organów samorządu terytorialnego na pięcioletnią kadencję. W dniu głosowania, otwartych zostanie tysiące lokali wyborczych. Jak znaleźć właściwy?

Komisje wyborcze. Wyszukiwarka. Tak znajdziesz miejsce głosowania

W wyborach samorządowych na urząd wybierani są przedstawiciele władzy lokalnej. Z tego względu osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu, powinny udać się do lokalu wyborczego zgodnego dla ich miejsca zameldowania (bądź zamieszkania w przypadku, gdy znajdują się oni w spisie wyborców właściwym dla gminy, w której zamieszkują).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Patryk Jaki ruszył do ataku. Był "ustalony z dinozaurami Kaczyńskiego"?

Jak znaleźć lokal obwodowej komisji wyborczej? Najprostszym i najszybszym sposobem, jest skorzystanie z wyszukiwarki, przygotowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Ta jest dostępna na stronie internetowej PKW. Wyborca, po wpisaniu adresu zamieszkania, otrzyma informację dotyczącą adresu właściwego lokalu wyborczego, jak i pełne listy kandydatów, na których możliwe będzie oddanie głosu. PKW udostępnia także informację o dostępności lokalu dla osób z niepełnosprawnościami.

d2q3gqw

Innym sposobem na znalezienie lokalu komisji wyborczej, jest sprawdzenie danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dostęp do niego można uzyskać m.in. logując się do aplikacji mObywatel. CRW udostępnia informację o posiadaniu praw wyborczych, jak również dane dotyczące miejsca głosowania w wyborach samorządowych, parlamentarnych i do PE.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Informacje dotyczące lokalizacji lokali wyborczych są również udostępniane przez poszczególne gminy - m.in. na stronach internetowych.

d2q3gqw

Obwodowe komisje wyborcze. Czy można zmienić?

W czasie wyborów samorządowych obowiązują szczególne zasady dotyczące miejsca głosowania. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych czy prezydenckich, nie ma możliwości głosowania za granicą. Nie można również uzyskać zaświadczenia o prawie do głosowania, co oznacza, że niemożliwe jest oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce.

Co do zasady rejonizacja wyborców jest zgodna z miejscem zameldowania - z tego względu wyborcy automatycznie są umieszczeni w spisie wyborców gminy właściwej dla miejsca zameldowania. Możliwość zmiany miejsca głosowania na właściwe dla miejsca zamieszkania wymaga dopisania się do rejestru wyborców. Tego można dokonać, składając pisemny wniosek wraz z oświadczeniem potwierdzającym adres stałego zamieszkania do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q3gqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q3gqw
Więcej tematów