To oni mogą zostać papieżem. Giełda nazwisk już ruszyła

Papież Franciszek zmaga się z problemami zdrowotnymi, co wywołuje spekulacje na temat jego następcy. "The New York Post" wskazuje kilku potencjalnych faworytów do objęcia tronu Piotrowego. To nazwiska, które najczęściej przewijają się w medialnych spekulacjach.

Papież Franciszek
Papież Franciszek
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2025 Alessandra Benedetti - Corbis
Tomasz Waleński

Papież Franciszek, najstarszy papież od ponad wieku, zmaga się z pogarszającym się stanem zdrowia. Zdiagnozowano bowiem u niego zapalenie płuc, przez co przebywa w szpitalu. W związku z tym pojawiają się spekulacje na temat jego następcy. "The New York Post" wskazuje kilku kardynałów jako potencjalnych kandydatów.

Kandydaci na nowego papieża

W medialnych spekulacjach przewija się nazwisko Pietro Parolina, sekretarza stanu Watykanu, który od 11 lat pełni tę funkcję. Parolin, uważany za umiarkowanego politycznie, ma doświadczenie w dyplomacji za sprawą pracy m.in. w Nigerii i Meksyku. Został mianowany kardynałem w 2014 r. przez papieża Franciszka. Rzadko się jednak zdarza, że na papieża wybierany jest sekretarz stanu, na którego barkach spoczywa "polityka zagraniczna" Watykanu.

Kandydatem kardynałów z Afryki może być Fridolin Ambongo Besungu, przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru. Besungu zasłynął, gdy odrzucił kontrowersyjną deklarację papieża Franciszka dotyczącą błogosławieństw dla par niezamężnych i jednopłciowych. Byłby to bardzo konserwatywny wybór.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Negocjacje USA i Rosji. Ławrow i Rubio przy jednym stole

Kolejnym konserwatywnym kandydatem może być Holender Willem Jacobus Eijk, były lekarz. W 2015 r. współtworzył książkę krytykującą poparcie papieża Franciszka dla cywilnych ponownych małżeństw. Eijk został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w 2012 r.

Kolejnym kandydatem jest Peter Erdo, były przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy. Jest znany z konserwatywnych poglądów. Sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców przez kraje europejskie, uznając to za handel ludźmi. Erdo został mianowany kardynałem w 2003 r. przez Jana Pawła II.

Na giełdzie nazwisk jest też Luis Antonio Tagle, znany jako "azjatycki papież Franciszek". Jest uważany za lewicowego politycznie. Krytykował Kościół za podejście do osób LGBT i rozwodników. Tagle został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w 2012 r. W ostatnich latach pojawiły się jednak kontrowersje wokół niego z powodu niejasności w zarządzanej przez niego organizacji Caritas Internationalis, z którego zdymisjonował go Franciszek.

Źródło: "The New York Post"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (326)