Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa podlaskiego
W czasie wyborów samorządowych wyborcy zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy na szczeblu władzy lokalnej. W celu przeprowadzenia głosowania region jest dzielony na okręgi. Na ile okręgów w wyborach do sejmiku województwa zostało podzielone woj. podlaskie? Ilu radnych wybiorą jego mieszkańcy?
W wyborach samorządowych na pięcioletnie kadencje wybrani zostaną członkowie organów samorządu terytorialnego, czyli rad gmin, rad powiatów, rad miast na prawach powiatu oraz rad sejmików województw. Ponadto w całej Polsce odbędą się wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a więc jednoosobowych organów wykonawczych gmin. Warszawiacy zagłosują dodatkowo w wyborach do rad dzielnic i osiedli.
Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa podlaskiego
Radni do sejmiku województwa podlaskiego są wybierani w wyborach bezpośrednich w 4 wielomandatowych okręgach wyborczych, które nie mają oficjalnych nazw. W każdym z nich wybieranych jest określona liczba radnych - od 6 do 9. Jakie miasta i powiaty wchodzą w skład poszczególnych okręgów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karnista odpowiada Pawłowicz. "Niech się rozejrzy dookoła"
- Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. podlaskiego obejmuje miasto Białystok. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.
- Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. podlaskiego obejmuje miasto Suwałki oraz powiaty: augustowski, sejneński, suwalski, sokólski, moniecki. W okręgu wybieranych jest 8 radnych.
- Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. podlaskiego obejmuje miasto Łomża oraz powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, zambrowski. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
- Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. podlaskiego obejmuje powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski, białostocki. W okręgu wybieranych jest 9 radnych.
Sejmik województwa podlaskiego. Radni, okręgi. To kwestie regulowane prawem
Sejmik województwa podlaskiego składa się z 30 radnych, wybieranych na pięcioletnią kadencję, którzy wybierają ze swojego grona przewodniczącego oraz trzech wiceprzewodniczących. Liczbę radnych w każdym z szesnastu województw Polski regulują przepisy ustawy o samorządzie lokalnym. Zgodnie z jej treścią, w skład sejmiku wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie 30 - w województwach liczących do 2 mln mieszkańców oraz po 3 radnych na każde kolejne, rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.
Zasady dotyczące organizacji i przebiegu wyborów samorządowych, a także podziału na okręgi wyborcze wynikają natomiast z zapisów Kodeksu wyborczego.