Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa zachodniopomorskiego

W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy poszczególnych regionów zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy na szczeblu władzy lokalnej. W celu ich organizacji, Polska zostanie podzielona na okręgi odpowiadające zasięgiem poszczególnym organom władzy terytorialnej. Na ile okręgów wyborczych w wyborach do sejmiku województwa zostało podzielone woj. zachodniopomorskie?

Okręgi wyborcze w wyborach do sejmików województw. Województwo zachodniopomorskieOkręgi wyborcze w wyborach do sejmików województw. Województwo zachodniopomorskieŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d1uoo3w
d1uoo3w

Wybory samorządowe służą wyłonieniu członków organów samorządu terytorialnego. W ich trakcie wyborcy decydują o tym, kto zasiądzie w radach gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz radach sejmików województw. Dodatkowo w całym kraju przeprowadza się wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W czasie wyborów samorządowych w Warszawie odbywają się wybory do rad dzielnic i osiedli.

Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa zachodniopomorskiego

Poszczególne jednostki terytorialne w celu przeprowadzenia wyborów, dzielone są na okręgi, które obejmują swoim zasięgiem określone tereny. W przypadku wyborów do sejmiku województwa, zachodniopomorskie zostało podzielone na 5 wielomandatowych okręgów wyborczych. W każdym z nich do uzyskania jest od 5 do 8 mandatów. Jakie powiaty i miasta na prawach powiatu obejmują poszczególne z nich?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS na drugim miejscu za PO. "Ludzie oczekują pracy i spokoju"

  • Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. zachodniopomorskiego obejmuje powiat policki oraz miasto Szczecin. W okręgu wybieranych jest 8 radnych.
  • Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. zachodniopomorskiego obejmuje powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski oraz miasto Świnoujście. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
  • Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. zachodniopomorskiego obejmuje powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
  • Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. zachodniopomorskiego obejmuje powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński, szczecinecki oraz miasto Koszalin. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
  • Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. zachodniopomorskiego obejmuje powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.

Sejmik województwa zachodniopomorskiego. Ilu radnych liczy? Skąd podział na okręgi?

W sejmiku województwa zachodniopomorskiego zasiada 30 radnych, którzy w wyborach bezpośrednich są wybierani na pięcioletnie kadencje. Liczba mandatów, która jest do zdobycia w poszczególnych sejmikach województw, wynika z przepisów ustawy o samorządzie województwa. Zgodnie z jej treścią, w województwach liczących do 2 mln mieszkańców, wybieranych jest 30 radnych oraz po trzech radnych na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.

d1uoo3w

Podział na okręgi wyborcze, zasady oraz przepisy dotyczące organizacji wyborów samorządowych na poszczególnych szczeblach wynikają natomiast z przepisów Kodeksu wyborczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uoo3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uoo3w
Więcej tematów