Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa opolskiego

W niedzielę 7 kwietnia uprawnieni wyborcy zdecydują o tym, kto zasiądzie w radach zamieszkiwanych przez nich gmin, powiatów oraz województw. Każdy z organów samorządowych jest wybierany w okręgach, obejmujących swoim zasięgiem konkretne tereny. Ile okręgów wyborczych w wyborach do sejmików województwa znajduje się na Opolszczyźnie?

Okręgi wyborcze. Województwo opolskieOkręgi wyborcze. Województwo opolskieŹródło: PAP, fot: Piotr Polak
d3gk7pm
d3gk7pm

Wybory samorządowe są wyborami na szczeblu lokalnym. W ich trakcie na pięcioletnie kadencje wybierani są członkowie rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu, a także sejmików województw. Ponadto odbywają się również wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa opolskiego

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, województwo opolskie w celu przeprowadzenia wyborów do rad sejmików województwa zostało podzielone na 5 wielomandatowych okręgów wyborczych. W każdym z nich w drodze głosowania przyznawanych jest od 5 do 8 mandatów. Jakie powiaty obejmują poszczególne jednostki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szturm Wąsika i Kamińskiego na Sejm. "Będę głosował, bo jestem posłem"

  • Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. opolskiego obejmuje powiat opolski oraz miasto Opole. W okręgu wybieranych jest 8 radnych sejmiku województwa.
  • Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. opolskiego obejmuje powiaty: kluczborski, namysłowski, oleski. W okręgu wybieranych jest 5 radnych sejmiku województwa.
  • Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. opolskiego obejmuje powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, strzelecki. W okręgu wybieranych jest 5 radnych sejmiku województwa.
  • Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. opolskiego obejmuje powiaty: głubczycki, krapkowicki, prudnicki. W okręgu wybieranych jest 5 radnych sejmiku województwa.
  • Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. opolskiego obejmuje powiaty: brzeski, nyski. W okręgu wybieranych jest 7 radnych sejmiku województwa.

Sejmik województwa śląskiego. Skąd wynika podział na okręgi?

Każdy z sejmików województw liczy określoną liczbę radnych. Ta wynika z przepisów ustawy o samorządzie województwa, które informują, że w województwach liczących do 2 mln mieszkańców, wybieranych jest 30 radnych oraz po trzech radnych na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców. W województwie opolskim wybieranych jest 30 radnych. Podział województwa na okręgi wyborcze w wyborach na szczeblu wojewódzkim wynika natomiast z przepisów Kodeksu wyborczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gk7pm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gk7pm
Więcej tematów