Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa podkarpackiego
Wybory samorządowe są wyborami na szczeblu lokalnym. Z tego względu Polska podzielona zostanie na okręgi wyborcze, w których do uzyskania będzie określona liczba mandatów. Ile okręgów wyborczych liczy województwo podkarpackie? Ilu radnych do sejmików województw wybiorą mieszkańcy Podkarpacia?
07.02.2024 13:10
Wybory samorządowe odbywają się na kilku szczeblach: wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Każdy z nich obejmuje jednostki o mniejszym zasięgu terytorialnym. Ponadto w głosowaniu wybierani są przedstawiciele jednoosobowych organów władzy - czyli wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast.
Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa podkarpackiego
Jak wynika z przepisów Kodeksu wyborczego, województwo podkarpackie w celu przeprowadzenia wyborów do rad sejmików województwa zostało podzielone na 5 wielomandatowych okręgów wyborczych. Jaki jest ich zasięg?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego obejmuje: miasto Rzeszów, powiat leżajski, powiat łańcucki, powiat rzeszowski. W tym okręgu przyznawanych jest 8 mandatów.
- Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego obejmuje: powiat dębicki; powiat mielecki, powiat ropczycko-sędziszowski oraz powiat strzyżowski. W tym okręgu przyznawanych jest 6 mandatów.
- Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego obejmuje: miasto Tarnobrzeg, powiat kolbuszowski, powiat niżański, powiat stalowowolski oraz powiat tarnobrzeski. W tym okręgu przyznawanych jest 5 mandatów.
- Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego obejmuje: miasto Przemyśl, powiat jarosławski, powiat lubaczowski, powiat przemyski oraz powiat przeworski. W tym okręgu przyznawanych jest 6 mandatów.
- Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego obejmuje: miasto Krosno, powiat bieszczadzki, powiat brzozowski, powiat jasielski, powiat krośnieński, powiat leski, powiat sanocki. W tym okręgu przyznawanych jest 8 mandatów.
Okręgi wyborcze w wyborach do sejmików wojewódzkich. Skąd wynika podział?
Każdy z okręgów wyborczych - niezależnie od szczebla - posiada określoną liczbę mandatów do obsadzenia. Wybory na szczeblu wojewódzkim są przeprowadzane w okręgach wielomandatowych, co oznacza, że w jednym okręgu wybieranych jest kilku radnych. W przypadku województwa podkarpackiego, na urząd wybieranych jest 33 radnych. Dlaczego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy województwo zamieszkuje do 2 mln osób, na jego terenie wybieranych jest 30 radnych. Liczba ta zwiększa się o 3 wraz z każdym rozpoczętym 0,5 mln mieszkańców.
Jak natomiast informuje artykuł 463. Kodeksu wyborczego, "podział na okręgi wyborcze, ich numery, granice oraz liczbę radnych wybieranych w okręgu wyborczym ustala, w drodze postanowienia, komisarz wyborczy wykonujący czynności o charakterze ogólnowojewódzkim według jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców województwa przez liczbę radnych wybieranych do danej rady z uwzględnieniem (...) następujących zasad: w okręgu wyborczym wybiera się od 5 do 15 radnych, w żadnym z powiatów stanowiących jeden okręg wyborczy nie mogą być wybierani radni w liczbie równej lub większej niż 3/5 ogólnej liczby danej rady".