Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa pomorskiego
W celu organizacji wyborów samorządowych na poszczególnych szczeblach, Polska została podzielona na okręgi wyborcze. Te obejmują swoim zasięgiem konkretne regiony. Na ile okręgów w wyborach do sejmiku województwa zostało podzielone woj. pomorskie? Ilu radnych wybiorą jego mieszkańcy?
14.02.2024 09:59
W czasie wyborów samorządowych na pięcioletnią kadencję wybrani zostaną członkowie rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz sejmików województw. Dodatkowo w całej Polsce odbędą się wybory na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Ponadto w Warszawie przeprowadzone zostaną wybory do rad dzielnic i osiedli.
Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa pomorskiego
W celu przeprowadzenia wyborów do sejmiku województwa, Pomorskie zostało podzielone na 5 wielomandatowych okręgów wyborczych. W każdym z nich do zdobycia jest określona liczba mandatów - od 5 do 8. Jakie miasta i powiaty wchodzą w skład poszczególnych okręgów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. pomorskiego obejmuje miasto Słupsk oraz powiaty: słupski, lęborski, bytowski, człuchowski, chojnicki. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.
- Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. pomorskiego obejmuje miasta Gdynia i Sopot oraz powiaty: pucki, wejherowski. W okręgu wybieranych jest 8 radnych.
- Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. pomorskiego obejmuje miasto Gdańsk. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
- Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. pomorskiego obejmuje powiaty: kartuski, kościerski, gdański, starogardzki. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.
- Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. pomorskiego obejmuje powiaty: tczewski, nowodworski, malborski, sztumski, kwidzyński. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
Sejmik województwa pomorskiego. Podział na okręgi, liczba radnych
W sejmiku województwa pomorskiego zasiada łącznie 33 radnych wybieranych na pięcioletnie kadencje w wyborach bezpośrednich. Liczba ta wynika z przepisów ustawy o samorządzie województwa, zgodnie z którą w województwach liczących do 2 mln mieszkańców, wybieranych jest 30 radnych oraz po 3 radnych na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców. Podział na poszczególne okręgi wyborcze oraz sposób i zasady organizacji wyborów samorządowych wynikają natomiast z przepisów Kodeksu wyborczego.