Wybory samorządowe 2024. Kto może zostać radnym?
W kwietniu 2024 roku wyborcy pójdą do urn i zdecydują o składach organów samorządu terytorialnego. Jednym z organów, wybieranych w wyborach samorządowych są rady gmin, rady miast na prawach powiatu, rady powiatów oraz rady sejmików województw. Kto może zostać radnym? Kwestię regulują przepisy Kodeksu wyborczego.
Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 oraz 21 kwietnia. W ich trakcie wyborcy zdecydują o składach organów samorządu terytorialnego oraz wybiorą organy wykonawcze gmin, czyli burmistrzów, prezydentów miast i wójtów.
Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje.
Wybory 2024. Czym zajmują się rady gmin, powiatów, sejmików województw?
Radni są przedstawicielami władzy lokalnej - stanowią organ kontrolny i stanowiący poszczególnych jednostek samorządowych. W Polsce radni są wybierani na czterech szczeblach: powiatowym, gminnym, wojewódzkim oraz na szczeblu jednostek pomocniczych gminy - na przykład dzielnic czy sołectw. Kadencja radnych - podobnie, jak pozostałych organów samorządu terytorialnego - trwa pięć lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory kopertowe. Joński dla WP: Sasin "wsypał" Morawieckiego
Jak informują przepisy Ustawy o samorządzie gminnym, do zadań radnych należy m.in. utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami a w szczególności przyjmowanie postulatów zgłaszanych przez mieszkańców oraz przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. Radny "nie jest jednak związany instrukcjami wyborców".
Radni mają ponadto obowiązek uczestniczenia w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych.
Wybory samorządowe. Kto może kandydować na radnego?
W wyborach na radnych kandydować mogą osoby, posiadające bierne prawo wyborcze. Zgodnie z przepisami, prawo wybieralności mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa, do którego organów zamierzają kandydować.
Dodatkowo w wyborach do rady gminy kandydować mogą obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy. Radni wybierani są w okręgach wyborczych w głosowaniu bezpośrednim.