Wybory samorządowe 2024. Kto nie ma prawa głosowania?

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, 7 oraz 21 kwietnia odbędą się w Polsce wybory samorządowe. W głosowaniu udział będą mogły wziąć wyłącznie osoby, które posiadają czynne prawo wyborcze. Kto nie ma prawa zagłosować w wyborach do samorządu terytorialnego?

Wybory samorządowe. Kto będzie mógł oddać głos w kwietniowym głosowaniu?
Wybory samorządowe. Kto będzie mógł oddać głos w kwietniowym głosowaniu?
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W wyborach samorządowych na stanowiska wybrani zostaną członkowie lokalnych organów władzy - rad gmin, rad powiatów, rad miast na prawach powiatu, a także osoby, które będą sprawować funkcję jednoosobowych organów wykonawczych gmin, czyli burmistrzowie, prezydenci miast oraz wójtowie.

Wybory 2024. Kto może oddać głos w kwietniowym głosowaniu?

Zgodnie z obowiązującym prawem, głosować w wyborach mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat, posiadają polskie obywatelstwo oraz nie zostały pozbawione praw wyborczych. Co ważne, w przypadku wyborów samorządowych przesłanką, która decyduje o posiadaniu czynnego prawa wyborczego, jest również fakt stałego zamieszkiwania na obszarze tej gminy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy Wąsik i Kamiński mogą startować w wyborach? Ekspertka tłumaczy

Dodatkowo w przypadku wyborów samorządowych obowiązują szczególne przepisy pozwalające na udział w części głosowań osobom, które nie są obywatelami polskimi. Jak informuje artykuł 10 Kodeksu wyborczego, czynne prawo wyborcze w wyborach do organów stanowiących jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym mają również obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskim oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.

Kto nie może głosować w wyborach samorządowych?

Prawa wybierania, a więc czynnego prawa wyborczego nie mają natomiast osoby, którym prawo to nie zostało odebrane na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu oraz osoby, które zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Co ważne, w wyborach samorządowych nie jest możliwe zagłosowanie w dowolnym lokalu wyborczym po pobraniu zaświadczenia o prawie do głosowania. Zmiana miejsca głosowania jest możliwa po dopełnieniu formalności i dopisaniu do spisu wyborców w danej gminie. W wyborach samorządowych nie zagłosują również Polacy mieszkający za granicą.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)