Wybory prezydenckie. Kiedy? Wcześniej wybierzemy władze lokalne i europosłów
Odbywające się w połowie października 2023 roku wybory parlamentarne rozpoczęły w Polsce cykl wyborczy. W 2024 roku w kraju odbędą się dwa głosowania o ogólnopolskim zasięgu. Rok później Polacy zdecydują, kto zostanie głową państwa. W jakich terminach odbędą się wybory samorządowe, prezydenckie oraz eurowybory?
24.01.2024 10:03
Najbliższe, ogólnokrajowe wybory będą miały miejsce w kwietniu 2024 roku. Ich termin na początku roku wskazał premier Donald Tusk. Wybory samorządowe nie są jedynymi zaplanowanymi na wiosnę. W czerwcu niemal 450 mln Europejczyków - w tym również Polacy - weźmie udział w wyborach do europarlamentu. Rok później nad Wisłą odbędą się wybory prezydenckie.
Wybory 2024. Kiedy samorządowe i europejskie?
Zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. W tym dniu osoby posiadające prawo wyborcze zdecydują, kto zostanie członkiem organów samorządu terytorialnego, czyli burmistrzem, wójtem, prezydentem miasta, a także kto zasiądzie w radach gmin, radach miast na prawach powiatu, radach powiatów i sejmikach województw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku, gdy wynik wyborów nie zostanie rozstrzygnięty w I turze, zorganizowana zostanie II tura wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się dwa tygodnie później, a więc 21 kwietnia 2024.
Poza wyborami samorządowymi, wiosną 2024 roku w Polsce oraz całej Unii Europejskiej odbędą się wybory do PE. Jak uzgodniły państwa członkowskie wspólnoty, wybory europejskie odbędą się między 6 a 9 czerwca. Dokładną datę głosowania w Polsce określą lokalne przepisy. W czasie czerwcowego głosowania w naszym kraju wybranych zostanie 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Wybory prezydenckie w Polsce. To kolejne głosowanie
Kolejne ogólnokrajowe wybory odbędą się w Polsce w 2025 roku. Wówczas na urząd wybrany zostanie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, głosowanie powinno zostać zarządzone przez Marszałka Sejmu "nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta". Wybory prezydenckie powinny odbyć się w dniu wolnym, który wypada nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa.
W związku z końcem kadencji Andrzeja Dudy w sierpniu 2025, prawdopodobnym terminem wyborów prezydenckich w Polsce, jest maj 2025 roku. Głosowanie to zakończy również swoisty cykl wyborczy, który rozpoczął się wraz z odbywającymi się w 2023 roku wyborami parlamentarnymi.
Zobacz również: "Ten kraj będzie skończony". Trump atakuje swoją rywalkę