Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Burmistrz. Kim jest, ile trwa kadencja, kto może kandydować?

W wyborach samorządowych, które zgodnie z zapowiedzią Premiera odbędą się 7 i 21 kwietnia 2024, wyborcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach samorządu terytorialnego. W części z nich dojdzie do wyboru burmistrza. Kto może kandydować na to stanowisko? Ile trwa kadencja burmistrzów?

Wybory samorządowe. Kim jest burmistrz? Ile trwa jego kadencja? Kto może kandydować na burmistrza?Wybory samorządowe. Kim jest burmistrz? Ile trwa jego kadencja? Kto może kandydować na burmistrza?Źródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
dfmhyl5
dfmhyl5

Burmistrz stanowi jednoosobowy organ wykonawczy w gminach miejskich oraz gminach miejsko-wiejskich. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców organem wykonawczym jest natomiast prezydent miasta. Osoba sprawująca to stanowisko jest również kierownikiem urzędu miasta oraz urzędu stanu cywilnego w przypadku, gdy nie mianuje na to stanowisko odrębnego kierownika USC. W wyborach samorządowych, które odbędą się w kwietniu 2024 roku uprawnieni wyborcy, zdecydują, kto obejmie to stanowisko w setkach gmin w Polsce. Kto może zostać burmistrzem?

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Burmistrz. Kto może kandydować w wyborach samorządowych na to stanowisko?

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba, która chce kandydować w wyborach na burmistrza, musi spełniać określone warunki. Kandydować na to stanowisko może polski obywatel, posiadający czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 25 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wkrótce wybory. Czarzasty odsłania karty ws. planów koalicji

Co ważne, kandydat na burmistrza w danej gminie miejskiej lub miejsko-wiejskiej, nie musi na stałe zamieszkiwać na jej terenie. Dodatkowo osoby kandydujące w wyborach na burmistrza nie mogą jednocześnie ubiegać się o stanowisko w radzie powiatu lub radzie sejmiku województwa. Funkcji burmistrza nie można również łączyć ze stanowiskiem burmistrza lub jego zastępcy w innej gminie, zatrudnieniem w administracji rządowej oraz z mandatem posła lub senatora.

dfmhyl5

Kadencja burmistrza. Ile trwa? Przepisy zmieniono

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2018 roku, wybory samorządowe odbywają się w Polsce co 5 lat. W 2022 roku zdecydowano jednak o przedłużeniu kadencji samorządów, ze względu na zbieżność terminów, w którym powinny odbyć się wybory parlamentarne oraz wybory lokalne. W związku z tym kadencja samorządów zakończy się 30 kwietnia 2024.

Standardowa kadencja burmistrza - podobnie, jak innych organów władzy samorządowej - trwa więc pięć lat. Zgodnie z nowelizacją wprowadzoną przed niemal sześcioma laty, na burmistrza wybrana nie może zostać osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na to stanowisko - jednak jak podkreśla portal samorząd.pap.pl, "ograniczenie będzie po raz pierwszy stosowane w wyborach samorządowych w 2029 r.".

Kto może zgłosić kandydata na burmistrza? Prawo to przysługuje komitetom wyborczym, które zarejestrowały "listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu" - informuje Kodeks wyborczy.

Wybory na burmistrza. Jak przebiegają? W jaki sposób jest wybierany burmistrz?

Wybory na burmistrza są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Za wybranego na stanowisko uważa się kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Co w przypadku, gdy tak się nie stanie? Jak informuje Kodeks wyborczy, jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał wskazanej liczby ważnie oddanych głosów, dwa tygodnie później przeprowadzana jest II tura wyborów.

dfmhyl5

Udział w niej biorą dwaj kandydaci na burmistrza, którzy w pierwszym głosowaniu zdobyli największą liczbę ważnych głosów. Jeżeli natomiast którykolwiek z kandydatów wycofa się z walki o stanowisko burmistrza, utraci prawo wyborcze, bądź umrze, w głosowaniu weźmie udział wyłącznie jeden kandydat. II turę wyborów na burmistrza wygrywa kandydat, który zdobędzie więcej ważnie oddanych głosów.

W Kodeksie wyborczym zawarto również zasady postępowania, gdy w wyborach na burmistrza weźmie udział wyłącznie jeden kandydat, bądź nikt nie wyrazi chęci ubiegania się o to stanowisko. Pierwszym krokiem, który przewidują przepisy w tym przypadku, jest wezwanie do dokonania dodatkowych zgłoszeń. Jeżeli mimo tego, nie zostanie zarejestrowany żaden kandydat, wyboru burmistrza w głosowaniu tajnym dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu organu.

dfmhyl5

W przypadku, gdy kandydować na burmistrza zgodzi się wyłącznie jedna osoba, wybory zostaną przeprowadzone. Wybór na stanowisko będzie musiał zostać potwierdzony jednak uzyskaniem więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Jeżeli tak się nie stanie, wyboru burmistrza dokona rada gminy w głosowaniu tajnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj