Wybory samorządowe 2024. Kalendarz. O tym przy urnach zdecydują wyborcy
Premier Donald Tusk podał datę tegorocznych wyborów samorządowych. Szef rządu wskazał również termin drugiej tury głosowania. Kiedy odbędą się wybory 2024? O czym w ich trakcie zdecydują wyborcy?
16.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 11:51
Podczas konferencji, odbywającej się w poniedziałek 15 stycznia 2024, premier Donald Tusk poinformował o dacie wyborów samorządowych. Jak zapowiedział szef rządu, pierwsza tura głosowania będzie miała miejsce 7 kwietnia. To oznacza, że przy zachowaniu ustawowego terminu, druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia 2024. Kogo wyborcy wybiorą w głosowaniu?
Wybory samorządowe w Polsce. Kalendarz. Dlaczego głosowanie będzie w 2024 roku?
Ze względu na długość kadencji samorządów oraz polskiego parlamentu, początkowo termin wyborów samorządowych oraz do Sejmu i Senatu zbiegał się. We wrześniu 2022 roku podjęto więc decyzję o przedłużeniu kadencji organów samorządu terytorialnego do 30 kwietnia i przesunięciu wyborów na wiosnę 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybory samorządowe w Polsce zarządza prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia. Ich termin powinien zostać ustalony na dzień wolny od pracy, który przypada nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na siedem dni przed upływem kadencji rad. Głosowanie powinno zostać zarządzone nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji organów jednostek samorządu.
Ogłoszenie przez Donalda Tuska daty wyborów parlamentarnych w Polsce oznacza, że już niebawem opublikowany zostanie kalendarz wyborczy. Ten zostanie dostarczony przez premiera do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z rozporządzeniem zarządzającym wiosenne wybory.
Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?
W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w kwietniowym głosowaniu osoby uprawnione zdecydują o składach rad gmin, rad miast na prawach powiatu, rad powiatów, rad sejmików województw, a także wybiorą wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wybory samorządowe są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Udział w nich mogą wziąć Polacy, posiadający czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkujący na obszarze działania danej rady. Prawo wyboru na szczeblu gminnym mają również obywatele Unii Europejskiej - pod warunkiem, że najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej gminy.
Zobacz również: Trump bliski zwycięstwa. Prowadzi w prawyborach