Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Wójt. Kim jest? Kto może kandydować na wójta?

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, w niedzielę 7 kwietnia odbędzie się w Polsce pierwsza tura wyborów samorządowych. Jednymi z jednostek, wyłonionych w ich trakcie, będą wójtowie. Kto może kandydować na to stanowisko? Czym zajmuje się wójt?

Kto może zostać wójtem? Kim jest wójt i jakie są jego zadania?Kto może zostać wójtem? Kim jest wójt i jakie są jego zadania?Źródło: PAP, fot: Valdemar Doveiko
d4b49mz
d4b49mz

W czasie wyborów samorządowych wyborcy zdecydują, kto zostanie członkiem organów samorządu terytorialnego - w tym: wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, członkiem rady gminy, rady miasta na prawach powiatu, rady powiatu i sejmiku województwa. Kim jest wójt? W jaki sposób jest wybierany?

Wójt gminy. Jakie są jego zadania?

Wójt jest funkcjonariuszem publicznym, którego kadencja rozpoczyna się wraz z kadencją rady gminy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny "organem wykonawczym w gminie wiejskiej jest wójt. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lewin Kłodzki. Drugie życie miejscowości Violetty Villas

Zadania wójta są ściśle określone. Do jego obowiązków należą między innymi:

  • przygotowywanie projektów uchwał rady gminy i określanie sposobu ich wykonania
  • opracowanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
  • gospodarowanie mieniem komunalnym
  • wykonywanie budżetu
  • zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
d4b49mz

Kto może zostać wójtem? Przepisy wskazują wymagania dla kandydatów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kandydować w wyborach na wójta, a także burmistrza i prezydenta miasta mogą obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 25 lat i posiadają prawo wybierania. Co ważne, kandydat na wójta danej gminy nie musi na stałe zamieszkiwać na jej obszarze.

Wybory samorządowe. W jaki sposób wybierany jest wójt?

Jak informuje art. 471 Kodeksu wyborczego, "wybory wójta są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym". Kandydaci, którzy ubiegają się o stanowisko wójta, nie mogą jednocześnie kandydować na ten urząd w innej gminie. "Kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować do rady powiatu i do sejmiku województwa. Kandydat na wójta może kandydować do rady gminy tylko na obszarze gminy, w której kandyduje na wójta" - wskazuje Kodeks wyborczy.

Za wybranego na wójta w wyborach samorządowych uważa się kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żadna z osób ubiegających się o stanowisko nie uzyskała takiego wyniku, przeprowadzana jest II tura wyborów.

d4b49mz

W ponownym głosowaniu udział biorą dwaj kandydaci, którzy w I turze wyborów samorządowych uzyskali najwięcej ważnie oddanych głosów. Za wybraną na wójta w II turze głosowania uznaje się osobę, która otrzymała więcej ważnie oddanych głosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4b49mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b49mz
Więcej tematów