Wybory samorządowe 2024. Wójt. Kim jest? Kto może kandydować na wójta?

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, w niedzielę 7 kwietnia odbędzie się w Polsce pierwsza tura wyborów samorządowych. Jednymi z jednostek, wyłonionych w ich trakcie, będą wójtowie. Kto może kandydować na to stanowisko? Czym zajmuje się wójt?

Kto może zostać wójtem? Kim jest wójt i jakie są jego zadania?
Kto może zostać wójtem? Kim jest wójt i jakie są jego zadania?
Źródło zdjęć: © PAP | Valdemar Doveiko

W czasie wyborów samorządowych wyborcy zdecydują, kto zostanie członkiem organów samorządu terytorialnego - w tym: wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, członkiem rady gminy, rady miasta na prawach powiatu, rady powiatu i sejmiku województwa. Kim jest wójt? W jaki sposób jest wybierany?

Wójt gminy. Jakie są jego zadania?

Wójt jest funkcjonariuszem publicznym, którego kadencja rozpoczyna się wraz z kadencją rady gminy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny "organem wykonawczym w gminie wiejskiej jest wójt. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zadania wójta są ściśle określone. Do jego obowiązków należą między innymi:

  • przygotowywanie projektów uchwał rady gminy i określanie sposobu ich wykonania
  • opracowanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju
  • gospodarowanie mieniem komunalnym
  • wykonywanie budżetu
  • zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Kto może zostać wójtem? Przepisy wskazują wymagania dla kandydatów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kandydować w wyborach na wójta, a także burmistrza i prezydenta miasta mogą obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 25 lat i posiadają prawo wybierania. Co ważne, kandydat na wójta danej gminy nie musi na stałe zamieszkiwać na jej obszarze.

Wybory samorządowe. W jaki sposób wybierany jest wójt?

Jak informuje art. 471 Kodeksu wyborczego, "wybory wójta są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym". Kandydaci, którzy ubiegają się o stanowisko wójta, nie mogą jednocześnie kandydować na ten urząd w innej gminie. "Kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować do rady powiatu i do sejmiku województwa. Kandydat na wójta może kandydować do rady gminy tylko na obszarze gminy, w której kandyduje na wójta" - wskazuje Kodeks wyborczy.

Za wybranego na wójta w wyborach samorządowych uważa się kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żadna z osób ubiegających się o stanowisko nie uzyskała takiego wyniku, przeprowadzana jest II tura wyborów.

W ponownym głosowaniu udział biorą dwaj kandydaci, którzy w I turze wyborów samorządowych uzyskali najwięcej ważnie oddanych głosów. Za wybraną na wójta w II turze głosowania uznaje się osobę, która otrzymała więcej ważnie oddanych głosów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)