Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa mazowieckiego
W czasie wyborów samorządowych na urząd wybrani zostaną przedstawiciele władz na szczeblu lokalnym. W celu organizacji głosowania, poszczególne jednostki terytorialne zostały podzielone na okręgi wyborcze. Na ile okręgów wyborczych w wyborach do sejmików województwa zostało podzielone Mazowsze? Ilu radnych liczy sejmik województwa mazowieckiego?
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. W tym dniu wyborcy zdecydują o tym, kto będzie reprezentował ich interesy w radach gmin, powiatów, miast na prawach powiatu, sejmików województwa. Ponadto w całej Polsce odbędą się wybory na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Warszawiacy wybiorą również swoich przedstawicieli w radach dzielnic.
Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa mazowieckiego
Województwo mazowieckie w celu przeprowadzenia wyborów do rady sejmiku, zostało podzielone na 7 wielomandatowych okręgów wyborczych. W każdym z nich do zdobycia jest określona liczba mandatów - od 5 do 11. Poszczególne okręgi nie mają swoich oficjalnych nazw. Jakie tereny wchodzą w ich skład?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CPK powstanie? Konkretne słowa ministry
- Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje dzielnice miasta stołecznego Warszawy: Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursynów, Wilanów. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
- Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje dzielnice miasta stołecznego Warszawy: Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola, Żoliborz. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
- Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje dzielnice miasta stołecznego Warszawy: Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ, Praga Południe. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
- Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski oraz miasto Płock. W okręgu wybieranych jest 8 radnych.
- Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto Radom. W okręgu wybieranych jest 7 radnych.
- Okręg nr 6 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski oraz miasta Ostrołęka i Siedlce. W okręgu wybieranych jest 9 radnych.
- Okręg nr 7 w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego obejmuje powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński. W okręgu wybieranych jest 11 radnych.
Sejmik województwa mazowieckiego. Ilu radnych? Skąd podział na okręgi wyborcze?
W sejmiku województwa mazowieckiego zasiada łącznie 51 radnych, wybieranych na pięcioletnie kadencje w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich oraz w głosowaniu tajnym. Liczba mandatów w sejmikach poszczególnych województw jest regulowana przepisami ustawy. Zgodnie z jej treścią, w skład sejmiku województwa wchodzi 30 radnych w województwach liczących do 2 mln mieszkańców oraz po 3 radnych na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.
Zasady organizacji wyborów samorządowych i podział na poszczególne okręgi wyborcze wynikają natomiast z przepisów Kodeksu wyborczego i odrębnych ustaw.