Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Okręgi wyborcze. Sejmik województwa lubelskiego

W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy gmin, powiatów oraz województw zadecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach władzy lokalnej. Każdy z nich wybierany jest w okręgach, obejmujących zasięgiem określone terytoria. Na ile okręgów wyborczych w wyborach do sejmików województwa została podzielona Lubelszczyzna? Ilu radnych liczy sejmik województwa lubelskiego?

Okręgi wyborcze w wyborach do sejmików województw w 2024 r. Województwo lubelskieOkręgi wyborcze w wyborach do sejmików województw w 2024 r. Województwo lubelskieŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
dnrjbii
dnrjbii

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. W ich trakcie wyborcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w radach gmin, radach powiatów, radach miast na prawach powiatu, radach sejmików wojewódzkich. W całej Polsce odbędą się również wybory na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast,

Okręgi wyborcze w wyborach samorządowych. Sejmik województwa lubelskiego

Województwo lubelskie na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego w celu przeprowadzenia wyborów do rad sejmików województwa, zostało podzielone na 5 wielomandatowych okręgów wyborczych. Wybieranych jest w nich od 5 do 10 radnych, którzy sprawują swoją funkcję w czasie pięcioletniej kadencji. Jakie powiaty obejmują poszczególne okręgi?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przygotowana prowokacja". Suski o przepychankach przed Sejmem

  • Okręg nr 1 w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego obejmuje miasto na prawach powiatu Lublin. W okręgu wybieranych jest 5 radnych.
  • Okręg nr 2 w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego obejmuje powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, opolski, puławski, rycki. W okręgu wybieranych jest 10 radnych.
  • Okręg nr 3 w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego obejmuje powiaty: bialski, parczewski, radzyński, łukowski oraz miasto na prawach powiatu Biała Podlaska. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
  • Okręg nr 4 w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego obejmuje powiaty: chełmski, łęczyński, krasnostawski, świdnicki, włodawski oraz miasto na prawach powiatu Chełm. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.
  • Okręg nr 5 w wyborach do sejmiku woj. lubelskiego obejmuje powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, zamojski, tomaszowski oraz miasto na prawach powiatu Zamość. W okręgu wybieranych jest 6 radnych.

Sejmik województwa lubelskiego. Skąd podział na okręgi wyborcze?

W wyborach do sejmiku województwa lubelskiego na urząd powołanych zostanie 33 radnych. Liczbę tę regulują przepisy ustawy o samorządzie województwa. Zgodnie z nimi, w sejmikach zasiadają radni w liczbie 30 w województwach liczących do 2 mln mieszkańców oraz po 3 radnych na każde rozpoczęte 500 tys. mieszkańców.

dnrjbii

Podział na poszczególne okręgi wyborcze jest natomiast dokonywany na podstawie postanowienia komisarza wyborczego wykonującego czynności o charakterze ogólnowojewódzkim, według jednolitej normy przedstawicielstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnrjbii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnrjbii
Więcej tematów