Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić uprawnienia do głosowania?

Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 roku. Osoby, które będą chciały oddać w nich głos, muszą pamiętać o sprawdzeniu swoich uprawnień do głosowania. W jaki sposób można to zrobić?

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić, czy mogę głosować?Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić, czy mogę głosować?Źródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d4ir35e
d4ir35e

Wybory do organów samorządu terytorialnego odbędą się 7 oraz 21 kwietnia. W ich trakcie na urząd wybrani zostaną członkowie rad gmin, powiatów oraz sejmików województw, a także burmistrzowie, prezydenci miast i wójtowie. Co do zasady, do urn może iść każdy obywatel polski, który posiada czynne prawo wyborcze, a w niektórych przypadkach również osoby nieposiadające polskiego paszportu. Nie zawsze pozwoli to jednak na oddanie głosu w danym okręgu wyborczym. Przed udaniem się do lokalu wyborczego warto więc sprawdzić uprawnienia do głosowania.

Wybory 2024. Jak sprawdzić, czy mogę głosować?

Czynne prawo wyborcze w wyborach samorządowych, czyli prawo wybierania, mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat i nie zostali pozbawieni praw wyborczych. W głosowaniu na szczeblu gminnym głosować mogą również obywatele UE oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, ale na stałe zamieszkują na terenie danej gminy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS wraca do najgorszych lat. "Porażka będzie widoczna"

Fakt zamieszkiwania danej gminy jest kluczowy w przypadku wyborów samorządowych - nie można wziąć w nich udziału poza granicami RP, niemożliwe jest również uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym.

d4ir35e

Wybory samorządowe. Gdzie sprawdzić, czy mogę głosować?

W wyborach do danego samorządu mogą na danym terenie zagłosować osoby ujęte w rejestrze wyborców. To, czy dana osoba jest ujęta w spisie na dane wybory, można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, dostępnym w rządowym serwisie gov.pl oraz w aplikacji mObywatel.

Informacje w Centralnym Rejestrze Wyborców można sprawdzić również w dowolnym urzędzie gminy.

Wśród danych zawartych w CRW znajdują się między innymi te, informujące o okręgach wyborczych w wyborach do rady gminy, rady powiatu oraz sejmiku województwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ir35e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ir35e
Więcej tematów