Centralny Rejestr Wyborców. Jak sprawdzić, czy formalności zostały dopełnione?
Wybory do Sejmu i Senatu coraz bliżej. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, około 900 tys. osób zgłosiło jednorazową zmianę miejsca głosowania. Ponad 260 tys. wyborców pobrało natomiast zaświadczenie o prawie do głosowania. Przed udaniem się do lokali wyborczych warto sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Co się w nim znajduje?
12.10.2023 09:01
Centralny Rejestr Wyborców to ogólnopolski spis, zawierający najważniejsze dane o wyborcach - w tym informację, czy posiadają oni prawo wyborcze, a także adresy lokali, w których znajduje się obwodowa komisja wyborcza. Dostęp do niego ma każda osoba, której dane są przetwarzane w CRW.
Centralny Rejestr Wyborców. Jak sprawdzić?
Dane, które są przechowywane w Centralnym Rejestrze Wyborców można sprawdzić na dwa sposoby - osobiście, lub za pośrednictwem poczty w urzędzie gminy lub przez internet. Co jednak ważne - wnioski do urzędu można było składać tylko do 10 października 2023 roku.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyborcy, którzy chcą sprawdzić swoje dane - na przykład informację, czy wniosek o zmianę miejsca głosowania został zaakceptowany, aktualnie mogą więc dokonać tego wyłącznie przez internet. W jaki sposób?
Rządowy portal gov.pl informuje, że dane w CRW można sprawdzić w przeglądarkowej wersji mObywatela - za pośrednictwem platformy ePUAP. By się do niej zalogować, niezbędne będzie potwierdzenie danych poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną, e-dowód lub aplikację mObywatel.
Informacje o miejscu głosowania oraz lokalizacji lokalu wyborczego można także sprawdzić w aplikacji mObywatel, w usłudze Wybory. Oprócz informacji dotyczących najbliższych wyborów parlamentarnych 2023, w rejestrze wskazano również numery okręgów wyborczych dla wyborów do PE oraz wyborów samorządowych.
Centralny Rejestr Wyborców 2023. Wybory coraz bliżej
W niedzielę 15 października Polacy zdecydują o przyszłości politycznej w najbliższych latach. Poprzez głosownie wyłonionych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. W dniu wyborów do Sejmu i Senatu odbędzie się również ogólnopolskie referendum - osoby, które wezmą w nim udział, odpowiedzą na cztery pytania. Ze względu na zbieżność dat wyborów parlamentarnych oraz referendum, głosowania te będą obsługiwane przez te same, obwodowe komisje wyborcze. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00.