Referendum 2023. Cisza referendalna. Ile trwa? Do miliona złotych za jej złamanie
Zgodnie z decyzją rządu w dniu wyborów parlamentarnych 2023 odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Poprzedzi je okres kampanii referendalnej oraz ciszy przedreferendalnej. Jakie są jej zasady?
Organizacja referendum w dniu wyborów, które wypadają 15 października 2023 roku, została zarządzona przez Sejm RP 17 sierpnia. Referendum w Polsce poprzedzi okres kampanii referendalnej, która zakończy się wraz z nastąpieniem ciszy przedreferendalnej.
Referendum w Polsce. Zasady ciszy przedreferendalnej określa prawo
Jak wynika z kalendarza referendalnego opublikowanego przez Państwową Komisję Wyborczą, 13 października 2023 o godzinie 24:00 zakończy się kampania referendalna. Od tego czasu obowiązywać będzie okres ciszy referendalnej, który zakończy się wraz z zakończeniem głosowania. Ze względu na pokrycie się terminu referendum oraz wyborów, cisza przedreferendalna będzie pokrywać się z okresem ciszy wyborczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego nie można robić w czasie ciszy referendalnej? Jak informuje artykuł 39 Ustawy o referendum ogólnokrajowym, w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed nim zabronione jest "zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób kampanii referendalnej"
Niedozwolone są również "wszelkie formy kampanii referendalnej" w lokalu, w którym odbywa się głosowanie, a także w budynku, w którym znajduje się ten lokal. Przypominamy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, referendum ogólnopolskie w 2023 roku odbędzie się w tych samych lokalach, co wybory parlamentarne.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Referendum 15 października. Wysokie kary dla łamiących ciszę
Osoby, które nie dotrzymają zasad ciszy referendalnej, mogą zostać ukarane karą grzywny. Ustawa o referendum ogólnokrajowym nie podaje jednak jej wysokości.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób lub podmiotów, które w okresie od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania w referendum przedstawią do wiadomości publicznej wyniki sondaży lub badań opinii publicznej "dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum, lub wyniki sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania".
W tym przypadku Ustawa o referendum ogólnokrajowym wskazuje bowiem wysokość grzywny, która może zostać na nie założone. Zgodnie z jej zapisami, jej może ona sięgać od 500 tys. do 1 miliona złotych.