Trwa ładowanie...

Referendum 2023. Cisza referendalna. Ile trwa? Do miliona złotych za jej złamanie

Zgodnie z decyzją rządu w dniu wyborów parlamentarnych 2023 odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Poprzedzi je okres kampanii referendalnej oraz ciszy przedreferendalnej. Jakie są jej zasady?

Referendum 2023 w Polsce. Cisza przedreferendalna. Zasady, czas trwaniaReferendum 2023 w Polsce. Cisza przedreferendalna. Zasady, czas trwaniaŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4hvjb7
d4hvjb7

Organizacja referendum w dniu wyborów, które wypadają 15 października 2023 roku, została zarządzona przez Sejm RP 17 sierpnia. Referendum w Polsce poprzedzi okres kampanii referendalnej, która zakończy się wraz z nastąpieniem ciszy przedreferendalnej.

Referendum w Polsce. Zasady ciszy przedreferendalnej określa prawo

Jak wynika z kalendarza referendalnego opublikowanego przez Państwową Komisję Wyborczą, 13 października 2023 o godzinie 24:00 zakończy się kampania referendalna. Od tego czasu obowiązywać będzie okres ciszy referendalnej, który zakończy się wraz z zakończeniem głosowania. Ze względu na pokrycie się terminu referendum oraz wyborów, cisza przedreferendalna będzie pokrywać się z okresem ciszy wyborczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy wezmą udział w referendum? "To jest niedorzeczne"

Czego nie można robić w czasie ciszy referendalnej? Jak informuje artykuł 39 Ustawy o referendum ogólnokrajowym, w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed nim zabronione jest "zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób kampanii referendalnej"

d4hvjb7

Niedozwolone są również "wszelkie formy kampanii referendalnej" w lokalu, w którym odbywa się głosowanie, a także w budynku, w którym znajduje się ten lokal. Przypominamy, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, referendum ogólnopolskie w 2023 roku odbędzie się w tych samych lokalach, co wybory parlamentarne.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Referendum 15 października. Wysokie kary dla łamiących ciszę

Osoby, które nie dotrzymają zasad ciszy referendalnej, mogą zostać ukarane karą grzywny. Ustawa o referendum ogólnokrajowym nie podaje jednak jej wysokości.

d4hvjb7

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób lub podmiotów, które w okresie od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania w referendum przedstawią do wiadomości publicznej wyniki sondaży lub badań opinii publicznej "dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum, lub wyniki sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania".

W tym przypadku Ustawa o referendum ogólnokrajowym wskazuje bowiem wysokość grzywny, która może zostać na nie założone. Zgodnie z jej zapisami, jej może ona sięgać od 500 tys. do 1 miliona złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hvjb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hvjb7
Więcej tematów