Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Jak sprawdzić miejsce głosowania? Możliwości jest kilka

Już 15 października wyborcy zdecydują o tym, kto zasiądzie w parlamencie. Głos w nadchodzących wyborach będzie można oddać w jednym z tysięcy lokali wyborczych. Jak znaleźć ten, do którego należy się udać w dniu wyborów 2023?

Wybory parlamentarne 2023. Miejsce głosowania. Jak sprawdzić?Wybory parlamentarne 2023. Miejsce głosowania. Jak sprawdzić?Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2q83d4
d2q83d4

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego lokale, w których będą znajdować się obwodowe komisje, będą czynne od 7:00 do 21:00. Jak znaleźć ten, w którym będzie można oddać głos 15 października? Pomocny może okazać się m.in. Centralny Rejestr Wyborców.

Jak sprawdzić gdzie mogę głosować? PKW podpowiada

Jednym z miejsc, w których można znaleźć pełną listę obwodowych komisji wyborczych, a także znaleźć tę, w której możliwe będzie oddanie głosu w nadchodzących wyborach do Sejmu, Senatu, a także w referendum, jest wyszukiwarka dostępna na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Sprawdzamy Wybory". Skandaliści na listach wyborczych. Są były faszysta i działacze PZPR

Wyborca, który nie jest pewny adresu lokalu, do którego powinien udać się 15 października, w polu wyszukiwania musi wpisać jedynie adres zamieszkania, bądź miejsca, w którym będzie znajdować się w dniu wyborów. Po otrzymaniu wyników możliwe będzie sprawdzenie zarówno adresu lokalu obwodowej komisji wyborczej, jak i listy kandydatów, na których będzie można zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Inną opcją jest sprawdzenie miejsca głosowania na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy, w której wyborca będzie przebywać w dniu głosowania.

d2q83d4

Wspomniana wyszukiwarka, jak i strona internetowa urzędu, będą jednak przydatne głównie dla osób, które wiedzą, czy widnieją w spisie wyborców danej gminy. Osoby, które nie są pewne, w którym spisie się znajdują, mogą skorzystać z Centralnego Rejestru Wyborców.

Wybory 2023. Miejsce głosowania. Tak sprawdzisz je w Centralnym Rejestrze Wyborców

Miejsce głosowania, a także wpis do spisu wyborców można sprawdzić również w Centralnym Rejestrze Wyborców, dostępnym na platformie mObywatel. By tego dokonać, należy zalogować się do usługi - za pośrednictwem Profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel, zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Po zalogowaniu, w sektorze Twoje dane, możliwe będzie sprawdzenie wpisu w Centralnym Rejestrze Wyborców, wraz z numerem i adresem obwodu, do którego przypisany jest dany wyborca, a także złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q83d4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q83d4
Więcej tematów